Malatya'da deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

Malatya'da deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı
Malatya'da deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı
- Tunceli, Elazığ, Bingöl ve Malatya UMKE ekipleri, deprem tatbikatı yaptı

MALATYA (AA) - Malatya Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde Doğanşehir Kaymakamlığı ve belediyesinin desteğiyle gerçekleştirilen 3. UMKE Bölge deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı. 

Doğanşehir ilçesi Devlet Su İşleri (DSİ) Sürgü Barajı yerleşkesinde yapılan tatbikatta, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli UMKE ekiplerine İnönü Üniversitesi Arama Kurtarma (İNÖSAR) ile Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri eşlik etti.

Tatbikatta, senaryo gereği, Doğanşehir ilçesinde meydana gelen 6,7 şiddetindeki depremde yoldan çıkarak şarampole yuvarlanan bir araçta sıkışan yolcu kurtarıldı.

Sürgü Baraj Gölü'ne yuvarlanan bir otomobildeki 2 yaralı da İNOSAR'a ait botla UMKE'nin suda kurtarma ekibinde bulunan dalgıçlar tarafından botla karaya çıkarıldı.

DSİ yerleşkesindeki üç evde depremden dolayı yıkıntılar ve dolaplar altında kalan 4 yaralı kurtarılarak, sağlık ekiplerince müdahalede bulunuldu. 

Yaralılar ambulanslarla Doğanşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı. 

Tatbikata, 15 araç ve 120 kişilik ekip katıldı. 

Malatya Valisi Süleyman Kamçı, tatbikatın ardından yaptığı açıklamada, UMKE adı altında komşu kentlerin katılımıyla tatbikat gerçekleştirdiklerini belirterek, "Tatbikatta arkadaşlar oldukça başarılı çalışmalar yaptı. Böyle afetlerin hiçbir şekilde olmasını istemiyoruz ama afetlere karşı da biz hazırlıklı olmak zorundayız. İşte bu hazırlılar kapsamında bu çalışmayı yaptık" dedi.

Tatbikata, Doğanşehir Kaymakamı Murat Irgatoğlu ve Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük de katıldı.