Malatya'da günde 3,5 ton tıbbi atık toplanıyor

Malatya'da günde 3,5 ton tıbbi atık toplanıyor
Malatya'da günde 3,5 ton tıbbi atık toplanıyor
MALATYA (AA) - Malatya'da günde 3,5 ton tıbbi atık toplandığı bildirildi.Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye...

MALATYA (AA) - Malatya'da günde 3,5 ton tıbbi atık toplandığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye tarafından 2011 yılında hizmete sunulan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde, Malatya genelinde toplanan tüm tıbbi atıklar sterilize ediliyor.

Günlük 21 bin 600 kilo tıbbi atığı sterilize edecek kapasiteye sahip olan tesiste, il genelindeki sağlık kuruluşlarından günlük toplanan 3,5 ton tıbbi atık zararsız hale getiriliyor.

Tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertaraf işlemleri ilgili yönetmeliğe uygun olarak gerçekleştirilen çalışmalarda 13 kişi görev yapıyor. 

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Alican Bozkurt, yaptığı açıklamada, tıbbi atıkların bertarafı ile ilgili çalışmalara 2002 yılında başladıklarını anımsatarak, toplanan atıkların çöp sahasında membranlar ile sızıntıyı önleyecek şekilde düzenlenmiş ayrı bir alana gömüldüğünü belirtti.

Belediye tarafından 2011 yılında Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi kurulduğunu kaydeden Bozkurt, "Şu an ilimizde günde 3,5 ton tıbbi atık toplanmakta ve bunların hepsi mikroplardan arındırılarak sterilize edilmekte. Bu işlemden sonra çıkan malzeme öğütülerek gömülmektedir" ifadelerini kullandı.