Malatya'da hazır ambalajlı ürünlere çapraz denetim

Malatya'da hazır ambalajlı ürünlere çapraz denetim
Malatya'da hazır ambalajlı ürünlere çapraz denetim
MALATYA (AA) - Malatya'da hazır ambalajlı ürünler konusunda faaliyet gösteren firmalarda çapraz denetim yapıldı.Malatya Valiliğinden yapılan yazılı...

MALATYA (AA) - Malatya'da hazır ambalajlı ürünler konusunda faaliyet gösteren firmalarda çapraz denetim yapıldı.

Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, tüketicilerin günlük hayatta tükettiği hazır ambalajlı ürünlerin çeşitliliği ve yelpazesinin çok fazla olduğu, kontrol edilen ambalajlanmış ürünlerin, kuru kayısı, yoğurt, kuru yemiş, ayçiçek yağı, zeytinyağı, küp veya toz şeker, su, süt, kahve, tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay , un, çikolata gibi çeşitli gıdaları kapsadığı bildirildi.

Gıda dışı, bilhassa temizlik ürünleri, bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, çamaşır suyu ve şampuan gibi hazır ambalajlı ürünlerin de denetlendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hazır ambalajlı mamullerin etiketi üzerindeki bilgiler iyi görünebilecek, açıkça okunabilecek ve silinmeyecek bir şekilde olmalıdır. Ambalajı üzerinde belirtilen ürünün net miktar ve firma adres bilgileri açık bir şekilde gösterilmelidir. 56 firmada ambalajın üzerinde belirtilen ağırlığı veya hacmine göre yapılan denetimlerde 55 ürün için uygunluk tutanağı, 1 ürün için cezai işlem yapılmak üzere aykırılık tutanağı düzenlendi. Hazır ambalajlı mamullerin kilogram veya gram, litre, santilitre ya da mililitre cinsinden ifade edilen nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğü gösteren etiket bilgileri denetlenirken ambalaj üzerindeki yazı ve işaretler açsından yapılan denetimlerde, 47 ürün için uygunluk tutanağı düzenledi. Ayrıca 9 ürünün nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğünü gösteren etiket bilgileri için aykırılık tutanağı düzenlenerek takip edilmek üzere süre verilmiştir."


  ETİKETLER:

  Malatya

  ,

  Kahve

  ,

  Çay

  ,

  denetim

  ,

  gıda

  ,

  firma