Malatya'da izinsiz kazılara denetim

Malatya'da izinsiz kazılara denetim
Malatya'da izinsiz kazılara denetim
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, görüntü kirliliğinin yanı sıra araç ve yaya trafiğinin güvenliği için yol ve kaldırımlarda...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, görüntü kirliliğinin yanı sıra araç ve yaya trafiğinin güvenliği için yol ve kaldırımlarda gerçekleştirilen kazılara yönelik denetimler gerçekleştiriyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazıla açıklamada, gerek altyapı hizmet kurumları, gerekse de vatandaşlar tarafından gerçekleştirilen kazıların kapatılmasının yanı sıra, izinsiz kazı yapanların Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından takip ve denetimlerinin yapıldığı belirtildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) ile koordineli bir şekilde çalışan Zabıta Dairesi Başkanlığı'na bağlı Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin, AYKOME Şube Müdürlüğü tarafından MASKİ, Telekom, FEDAŞ ve PEGAZ gibi kurumların altyapı hizmetlerinden kaynaklanan yol ve kaldırım zemin tahribatlarının veri paylaşımları yapılarak, tahrip olan yolların tamirinin yapılması için gerekli denetimleri yaptığı kaydedilen açıklamada, söz konusu bu kurumlarla vatandaşlar tarafından yapılan izinsiz kazıların da Zabıta ekipleri tarafından sıkı bir şekilde denetlendiği vurgulandı.

Aralıksız yapılan kontroller sırasında izinli kazıların, bitiminden sonra kapatılmasının sağlandığı aktarılan açıklamada, izinsiz kazılarda ise cezai müeyyideler uygulanarak, kazılan yerler tamir edilerek, vatandaşın hizmetine sunulduğu kaydedildi.

Zabıta ekiplerince Büyükşehir sürecinde kazı ve tahribatlarla ilgili 3 bin 802 tutanak düzenlendiği bildirilen açıklamada, düzenlenen tutanakların 197'sinin duba tahribatı, 2 bin 490'ının zemin tahribatı, bin 100'ünün kaldırım tahribatı ve 15'inin de trafik kazasından dolayı yön ve elektrik direği tahribatıyla ilgili olduğu kaydedildi.

Açıklamada, gerek trafik güvenliğinin riske edilmemesi gerekse de görüntü kirliliğinin yaratılmaması için vatandaşların, izinsiz kazı yapmamaları yönünden uyarıldığı, izinsiz kazı yaptığı tespit edilen kurum ve kişilerin cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalacakları vurgulandı.