Malatya'da "Muharrem ayı ve Kerbela" paneli düzenlendi

Malatya'da "Muharrem ayı ve Kerbela" paneli düzenlendi
Malatya'da "Muharrem ayı ve Kerbela" paneli düzenlendi
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından "Muharrem ayı ve Kerbela" konulu panel düzenlendi.Büyükşehir belediyesinden yapılan yazılı...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından "Muharrem ayı ve Kerbela" konulu panel düzenlendi.

Büyükşehir belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından kongre ve kültür merkezinde 2014 yılı kültürel etkinlikler kuşağı kapsamında "Muharrem Ayı ve Kerbela" konulu panel düzenlendi.

Panelde konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Muharrem ayı denilince akla mutlaka Kerbela'nın geldiğini  belirterek, "Dolayısıyla bütün inananlara, bütün İslam coğrafyasına baktığımız zaman gerçekten Kerbela, bir kara lekesi ve bu da hepimizin gönlünü yaralayan, yüreğini yaralayan bir olay" ifadesini kullandı.

İnanan insanlardan Kerbela'da Hazreti Hüseyin ve 72 şühedasının yaşadığı olaya üzülmeyeni görmediğini kaydeden Çakır, Kerbela'yı anarken mutlaka Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin'i çok iyi anlamaları gerektiğini belirtti.

Çakır'a teşekkür eden Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan da son dönemlerde Türkiye 'de bazı açılımların yapıldığını bunlardan bir tanesisin de Alevi açılımı olduğunu ifade ederek şunları kaydetti, "Bu açılımlardan bir tanesi de Alevi açılımıydı ve Alevi çalıştaylarıydı. Ben de katılmıştım bu çalıştaylardan bir tanesine ama şunu bir Malatya'lı olarak, Çakır'ın hemşehrisi olarak gururla ve iftiharla söyleyeyim ki, biz açılımı önce yaptık. İşte örneği de burada."

Malatya Müftüsü Ümit Çimen ise Muharrem ayı içerisinde Malatya'da çok büyük etkinlikler yaptıklarını belirtti. Panele katılanlara kayısı hediye edildi.

Panele, Malatya Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, daire başkanları, vakıf, oda, dernek başkanları ile vatandaşlar katıldı.