Malatya'da organ bağışı standı

Malatya'da organ bağışı standı
Malatya'da organ bağışı standı
MALATYA (AA) - Malatya'da organ bağışı standı açıldığı belirtildi.Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada,...

MALATYA (AA) - Malatya'da organ bağışı standı açıldığı belirtildi.

Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, tedavisi sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastalıkların, tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye 'nin de önemli sağlık sorunlarından biri olduğu belirtildi.

Organ bağışındaki yetersizliğin temelinde ailelerin sosyal ve kültürel nedenlerle gösterdikleri direnç ve organ bağışının anlaşılmamasının yattığı vurgulanan açıklamada, "Organ bağışı, organ naklinin toplum tarafından benimsenmesiyle giderek artacak. Bunun için kamuoyunda bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gerekiyor" ifadeleri kullanıldı.

Bu açıdan bütün kamu kurum ve kuruluşlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu nedenle Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Malatya Devlet Hastanesi, organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ve bu bilincin yeterince geliştirilmesini sağlamak, insanların kafasında bu konuyla ilgili sorulara cevap vermek, organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlara organ bağış kartı tanzim etmek ve dolayısıyla bir farkındalık oluşturmak amacıyla organ bağış standı açtı. Tüm halkımızı 4. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı alanında kurulan standımıza bekliyoruz."