Malatya'da saniyede 238.83 litre su sisteme kazandırıldı

Malatya'da saniyede 238.83 litre su sisteme kazandırıldı
Malatya'da saniyede 238.83 litre su sisteme kazandırıldı
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizesyon İdaresi (MASKİ) Fiziki Kayıp Kaçak Birimi, şebeke kaybından kaynaklanan saniyede...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizesyon İdaresi (MASKİ) Fiziki Kayıp Kaçak Birimi, şebeke kaybından kaynaklanan saniyede 238.83 litre suyu sisteme kazandırdı.

MASKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, kent genelinde çalışmalarına devam ediyor. 

Geçen yıl kurulan Fiziki Kayıp Kaçak Birimi, 24 saat aralıksız çalışarak şebeke kaybından kaynaklanan saniyede 238.83 litre suyu sisteme kazandırdı.

Fiziki Kayıp Kaçak Birimi Şefi Erol Yılmazer, ilde yapılan çalışmalarda bugün kadar 30 cadde ve 501 sokakta dinleme yaptıklarını belirterek, "Su tesisatındaki boruların zamanla eskimesi, eklem yerlerinin zaman içinde gevşemesi, pis su borularında tıkanıklık olması sonucu meydana gelen çatlama ve  bunlara benzer pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan su kaçakları için gece 2 arkadaşımız, gündüz ise 4 arkadaşımız noktasal dinlemeleri takip etmektedir. Şebeke Fiziki Kayıp Kaçak Birimi'nin asıl amacı, içme suyu şebekemizde yüzeye çıkmayan su kayıplarını bulup, sisteme suyu kazandırmaktır. 2014 yılı içerisinde yaptığımız çalışmalarda saniyede 238.83 litre su sisteme kazandırılmıştır. Bunun maliyeti de 1 milyon 411 bin 428 TL'lik bir değere tekabül etmektedir" ifadelerini kullandı.