Malatya'daki deprem

Malatya'daki deprem
Malatya'daki deprem
- Hekimhan Kaymakamı Efendioğlu: - "Çok ciddi hasar oluşan ve yıkılan, ağırlaşan bir husus yok"

MALATYA (AA) - Hekimhan Kaymakamı Tunahan Efendioğlu, bugün öğle saatlerinde ilçede meydana gelen deprem nedeniyle çok ciddi hasar oluşan ve yıkılan, ağırlaşan bir durum söz konusu olmadığını bildirdi. 

Efendioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün saat 11 civarında Beykent mahallesindeki depremden kaynaklanan hafif hasarlar bulunduğunu söyledi.  

Geçtiğimiz 29 Kasım'daki depremin ardından 2 bin 500'ü aşkın evde inceleme yaptıklarını ve 800'e yakın evin ağır hasarlı olduğunu belirlediklerini bildiren Efendioğlu, bugünkü depremin de bazı hasarlı evlerdeki çatlakları biraz daha derinleştirdiğini kaydetti. Efendioğlu, "Deprem olur olmaz hemen mahallelerimize intikal ettik. Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) yetkilileri ve diğer yetkililerle. Çok ciddi hasar oluşan ve yıkılan, önceki depreme dönük daha fazlalaşan ve ağırlaşan bir husus yok" dedi. 

Bölge halkından bir çoğunun önceki depremden dolayı mahalleleri terk ettiklerini aktaran Efendioğlu, şunları belirtti:

"Yakınlarına giden vatandaşlarımız var. Geri kalanlara konteyner verdik. İster istemez bir panik havası oluşmuş vatandaşlarda. Biz de bizzat eksiklikleri yerinde tespit ettik. Bölge olarak depremle yaşamayı öğreneceğiz. Belli ki bir fay hattı üzerinde yaşıyoruz. Ülke olarak buna alışacağız. Tedbirimizi baştan kendimiz alacağız. Devlet olarak gerekli eksiklikleri yerine getirme noktasında çalışmalarımızı yapıyoruz. 5 şiddetindeki depremde eski yapılarımız hasar gördü. Maalesef eski zamanda yapıldığı için çok uygun olmayan yapılarımız. Son depremden kaynaklı çok fazla etkileme olacağı kanaatinde değiliz. Zaten evlerimizin çoğunu taramıştık."

Bölgede acil ihtiyacı olan vatandaşlara 100'e yakın çadır dağıtıldığını aktaran Efendioğlu, "Kış şartlarından dolayı çadırlarımız çok verimli değil, kalmaya uygun değil. 30'a yakın da konteyner verdik. Köyde kalma zorunluluğu olan vatandaşlarımıza dağıttık. Şimdi 50'ye yakın konteyner talebimiz vardı. İnşallah onlar da yarın itıbarıyla bölgemize gelecek. Acil ihtiyacı olanlara dağıtımını yapacağız" diye konuştu. 

- Okullarda eğitime devam 

Bu arada, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı da depremin ardından ilçeye gelerek hasar gören Hekimhan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ile Güzelyurt Çok Programlı Lisesinde incelemelerde bulundu. 

Okullarda eğitim öğretimi aksatacak bir durum bulunmadığını kaydeden Tatlı, "Arkadaşlarımızın bize söylediği eğitim öğretimi aksatacak ve çocukların güvenliğini zedeleyecek herhangi bir durum yok. Taşıyıcı sistemlerde herhangi bir sıkıntımız yok. Bugün depremden sonra iki okulumuzda çocuklar derse girmek istememişler, velilerimiz de tedirgin olmuşlar. Çocuklarını almaya gelmişler. Tatil kararı aldırmayı gerektirecek, çocukların okullara gelmemelerini gerektirecek herhangi bir durum yok. Binalarımız da güvenli. İnşallah eğitim öğretime devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

- "Psikolojik savaş veriyoruz"

Hekimhan ilçesine bağlı Dursunlu Mahallesi'nde 29 Kasım'da meydana gelen deprem dolayısıyla evleri hasar gördüğü için ailesiyle konteynerde yaşayan Ali Mutlu, geçen depremde olduğu gibi bugünkü depremden de psikolojik olarak etkilendiklerini söyledi. 

Depreme alışmaya çalıştıklarını anlatan Mutlu, "Psikolojik savaş veriyoruz. Köyümüz zarar gördü. İnsanlar köyü terk etti. Terk etseler de burası bizim vatanımız. Yıkılsa da batsa da burası bizim köyümüz. Terk etmek çözüm değil. Burada terk etmek yerine çözümler üretilmeli. Allah böyle bir acıyı yaşatmasın. Biz yaşıyoruz, alışmaya çalışıyoruz. Maalesef burası deprem bölgesi yapacak bir şey yok" dedi.