Malatya'daki engelliler "sessiz eylem" yaptı

Malatya'daki engelliler "sessiz eylem" yaptı
Malatya'daki engelliler "sessiz eylem" yaptı
MALATYA (AA) - Malatya'da bir grup engelli, bazı kurumlara ve işletmelere ulaşılabilirlikte sorunlar yaşadıkları gerekçesiyle "Susarak Haykırıyoruz"...

MALATYA (AA) - Malatya'da bir grup engelli, bazı kurumlara ve işletmelere ulaşılabilirlikte sorunlar yaşadıkları gerekçesiyle "Susarak Haykırıyoruz" isimli sessiz eylem yaptı. 

Türk Telekom İl Müdürlüğü önüne gelen grup adına konuşan engelli Ali Haydar Koyun, "Susarak Haykırıyoruz" sessiz eyleminin  bugün ikincisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Eylemlerini bundan sonra her ay düzenli bir şekilde kamu kurum, kuruluş ve özel sektörde hizmet vermekte olan kamuya açık herhangi bir yerinin önünde gerçekleştirmeye devam edeceklerini ifade eden Koyun, amaçlarının kamu kurum ve kuruluşları veya özel işletmeleri karalamak, kötülemek değil, kamuoyunun dikkatini engelli sorunlarına çekmek, farkındalık yaratmak olduğunu belirtti. 

2005 yılında çıkan 5378 sayılı Engelliler Kanunu'nu kapsamında kamu kurumları ve kuruluşları başta olmak üzere, özel sektörde hizmet veren halka açık tüm iş yerleri, kapalı veya açık alanların  engellilerin ulaşımına, erişimine uygun hale getirilecek diye bir madde olduğunu anımsatan Koyun, şunları söyledi:

"Bu madde kapsamına verilen süremiz 7 yıldır. 7 yıl yetmedi çıkarılan ilave kanunlarla bu 10 yıla çıkarıldı. 7 Temmuz'da süre doluyor. Malatya başta olmak üzere Türkiye genelinde engelliler hiçbir kamu kurum ve kuruluşlarına, özel kuruluşlara, hayatını devam ettirecek şekilde, alışverişini dahi yapamayacak şekilde ulaşımda, erişimde halen sıkıntı yaşıyor. Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyon üyesi olarak 1,5 yıldır 170'e yakın kamu kurumunda denetim yaptık. Bunların çok azında düzenleme başladı ama halen insanlar, yetkililer engellilere gereken değeri vermemekte direniyor. Onlar direndiği sürece bizler de bu susarak haykırma eylememizi ettireceğiz. Ta ki bizim makul  toplumun bir parçası olduğumuzu onlara kabul ettirene kadar. Sesimizi sessiz eylemlerimizle duyurmaya çalışacağız."