Malatya'daki jeolojik harita çalışmaları sürüyor

Malatya'daki jeolojik harita çalışmaları sürüyor
Malatya'daki jeolojik harita çalışmaları sürüyor
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesince kent planlaması çalışmaları kapsamında başlatılan Malatya'nın jeolojik haritasının çıkarılması...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesince kent planlaması çalışmaları kapsamında başlatılan Malatya'nın jeolojik haritasının çıkarılması çalışmaları devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Malatya'da olası büyük bir deprem felaketine karşı binaların uygun zemine yapılması için büyük önem taşıyan ve Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan jeolojik ve jeoteknik çalışmalar sürüyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe sınırları içerisinde sürdürülen jeolojik harita çalışmalarının yanı sıra, ilçelerde de imar planı hazırlama çalışmaları kapsamında jeolojik ve jeoteknik kazı çalışmaları yapılıyor.

Büyükşehir statüsü ile Malatya genelinden sorumlu olan büyükşehir belediyesi, önceki yıllarda ilçe belediyeleri tarafından teknik eleman eksikliğinden dolayı tam anlamıyla yerine getirilemeyen imar planlarında bütünlüğün sağlanması, eksikliklerin giderilmesi için Malatya genelinde imar revizyon çalışmaları başlattı.

Çalışmalar kapsamında ilk olarak Yeşilyurt ve Battalgazi merkez ilçeleriyle Akçadağ, Darende, Yazıhan, Kale, Kuluncak ve Arguvan'da çalışmalar yapıldı.