Malatya'dan kısa kısa

Malatya'dan kısa kısa
Malatya'dan kısa kısa
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, mermercilik sektörüne destek verecek.Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, mermercilik sektörüne destek verecek.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın talimatları doğrultusunda konunun paydaşları olan Malatya Mermerciler Odası Başkanı Ali Akdağlı ve 2. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Vahap Erdem başta olmak üzere ilde faaliyette bulunan sektör temsilcileriyle bir araya gelerek görüş alış verişinde bulundu.

Turan, çeşitli sektörlere yönelik Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının açıkladığı destek programlarının olduğunu anımsattı.

Mermercilik alanında faaliyet gösteren girişimcilerden yeteri sayıda talep olması halinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının açıkladığı, kümelenme destek programı dahilinde 25 milyon lira hibe verileceğini belirten Turan, "Verilecek 25 milyon lira hibeyle, mermercilik sektörünün ortak kullanım alanlarına önemli yatırımlar yapılabilecektir" ifadesini kullandı. 

Ercan Turan, Büyükşehir Belediyesi olarak, mermercilik alanında faaliyette bulunan girişimcilerden yeteri sayıda talep olması halinde 5 yıllık bir süre için verilecek olan hibe yardımın alınması hususunda, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ve İnönü Üniversitesiyle birlikte her türlü gayreti göstererek, çözüm sunacaklarını ifade etti. 

- Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, müdahale haritası çıkarıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, olası yangınlara kısa sürede müdahale edebilmek amacıyla kent genelinde "Yangın Müdahale Haritası" çıkarılıyor.

İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, merkezin yanı sıra ilçelerde incelemeler yapılarak gerekli tertibat çalışmaları yapılıyor.

İlçelerdeki yapılanma çalışmalarını büyük oranda tamamlayan İtfaiye Dairesi Başkanlığı, çıkabilecek yangınlara anında müdahale edebilmek amacıyla itfaiye merkezine uzak, dar ve riskli olan mahalle ve sokak aralarına yangın hidrantları (yangın vanaları) takıyor.

- Büyükşehir Belediyesi Meclisi çarşamba günü toplanıyor

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı olağan toplantısı, 8 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda gerçekleştirilecek olan toplantıda, encümen, imar ve bayındırlık komisyonu, çevre ve sağlık komisyonu, plan ve bütçe komisyonu, eğitim kültür gençlik ve spor komisyonu, ulaşım komisyonu ile hukuk ihtisas komisyonuna üye seçimleri yapılacak.

Toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanlığının 2014 mali yılı faaliyet raporu ile gündemdeki imar maddeleri görüşülerek karara bağlanacak.