Malatya'dan kısa kısa

Malatya'dan kısa kısa
Malatya'dan kısa kısa
- Büyükşehir Belediyesi, Geleneksel Malatya Evleri Envanteri isimli kitap bastırdı - Pütürge ilçesine 5 köprü yapılıyor

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, Geleneksel Malatya Evleri Envanteri adlı kitap bastırdı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi  Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Doç. Dr. İsmail Aytaç'ın hazırladığı Geleneksel Malatya Evleri Envanteri isimli kitabı bastırdı.

Malatya evleri ve konaklarının tanıtıldığı 220 sayfalık kitapta, evlerin fotoğrafları da yer aldı.

Büyükşehir Belediyesi, bu hizmetle geleneksel Malatya evlerinin geleceğe aktarılmasına katkı sunacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kitaptaki takdim yazısında Malatya kültürüne ait ev ve konakların derlenerek bir arada sunulmasının kentin geleceği adına büyük bir önemi bulunduğunu belirterek, "Büyükşehir Belediyesi olarak istedik ki ilimizin zengin tarihi ve kültürel birikimlerine ait eserler kayıt altına alınarak unutulmasın. Yeni nesillere birer pusula gibi yön vermeye, ışık tutmaya devam etsin" ifadelerini kullandı.

- Pütürge'ye 5 köprü yapılıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Pütürge ilçesine 5 köprü yapıyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Pütürge Tepehan bölgesinde yapılacak 5 köprüden 2'sinin yapımına devam ediliyor.

Aynı bölgede inşa edilecek 3 köprününse ihalesi ve yer teslimatları yapıldı.

Alireş Çayı üzerinde yapılan 2 köprü, Taştepe ve Korkmazlar Mahalleleriyle, Yeşildere Mahallesi'ni Tepehan grup yoluna bağlayacak.

Taştepe-Korkmazlar Mahallelerine yapılan köprünün genişliği 8, yüksekliği 4 ve uzunluğu 9 metre olacak. Yeşildere Mahallesi'ne yapılan köprüyse 8 metre genişliğinde, 5 metre yüksekliğinde ve 9 metre uzunluğunda olacak.

Büyükşehir Belediyesi yer teslimleri yapılan 3 köprüyü de yine Tepehan bölgesinde Civan, Huri ve Taştepe Mahallelerine inşa edecek.

Köprüler, ilçede ulaşımı güvenli ve kolay hale getirecek.