Malatyalı öğrenciler Avrupa'da staj yapacak

Malatyalı öğrenciler Avrupa'da staj yapacak
Malatyalı öğrenciler Avrupa'da staj yapacak
MALATYA (AA) - Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 20 öğrenci, Avrupa Birliği projeleri çerçevesinde Avrupa'da staj yapacak.Erasmus Programı...

MALATYA (AA) - Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 20 öğrenci, Avrupa Birliği projeleri çerçevesinde Avrupa'da staj yapacak.

Erasmus Programı kapsamında Çankırı ve Bursa'daki okullarla işbirliğinde hazırladıkları "Modern Hayvancılık İşletmeleri Ve Kaliteli Süt Üretim Teknikleri" ile "Hayvancılık ve Gıda Alanlarındaki Öğrencilere Avrupa'da Mesleki Eğitim " projeleri kabul edilen Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Avrupa'da staj yapmaya hazırlanıyor. 

Projeler çerçevesinde liseden 20 öğrenciyle 2 öğretme, Avrupa'daki modern tarımsal kuruluşlarda 15 gün süreyle proje çalışmaları yaparak, mesleki bilgi, beceri ve tecrübelerini artıracak.

Öğrenci ve öğretmenlerin ulaşım, konaklama ve eğitim gibi tüm giderleri de  AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Leonardo da Vinci Programı kapsamında karşılanacak. 

Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İdris Fırat, son kabul edilen projelerle okullarının Malatya'daki meslek liseleri arasında en fazla AB proje yürüten tek okul olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti. Bunun hem kent hem de okulları açısından gurur verici olduğunu ifade eden Fırat, "Teklif çağrısı döneminde Erasmus, Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği projeleri kapsamında, Türkiye genelinde toplam bin 944 hareketlilik projesi hazırlanarak Ulusal Ajansa sunulmuş, bu projelerden 209 proje desteklenmeye değer bulunmuştur. Okulumuzun içerisinde yer aldığı 2 proje de, Türkiye genelinde kabul edilen bu 209 proje arasına girmiştir" dedi.

AB projelerinde oldukça tecrübeli hale geldiklerini aktaran Fırat, mesleki eğitimde kalitenin artırılması ve aynı zamanda bölgenin gelişimine katkı için çalışmalarının devam edeceğini kaydetti. Fırat, projelerde, emeği geçen herkese teşekkür etti.