Malatya'nın jeolojik haritası çıkarılacak

Malatya'nın jeolojik haritası çıkarılacak
Malatya'nın jeolojik haritası çıkarılacak
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesince, Malatya'nın jeolojik haritasının çıkarılması için çalışma yürütüldüğü bildirildi.Büyükşehir...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesince, Malatya'nın jeolojik haritasının çıkarılması için çalışma yürütüldüğü bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi, kent planlamasının en önemli ayaklarından yapıların sağlam zemine yapılması için Malatya'nın jeolojik haritasının çıkarılması yönünde çalışmalarını sürdürüyor.

Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Malatya'da olası bir deprem felaketine karşı önemi bulunan ve Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından çalışmaları sürdürülen jeolojik harita, 23 bin hektarlık bir alanı kapsıyor.

Jeolojik harita çalışmalarının ilk etabında, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinin sınırları içerisinde mikro bölgeleme jeolojik etüt yapılması planlanıyor. Jeolojik etütlerin kontrolörlüğüyse İller Bankası, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından yürütülecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, jeolojik haritanın çok önemli olduğunu belirtti.

Malatya'nın geleceğini planladıklarını kaydeden Başkan Çakır, "Büyükşehir Belediyesi olarak şimdi Malatya'nın jeolojik etüt raporlarını hazırlıyoruz. Bu sayede binaların daha sağlam zeminlere yapılması sağlanarak güvenli bir yaşam alanı oluşturulacak" ifadelerini kullandı.