"Malatya'nın Kentsel Gelişim Tarihi" sergilendi

"Malatya'nın Kentsel Gelişim Tarihi" sergilendi
"Malatya'nın Kentsel Gelişim Tarihi" sergilendi
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından "Malatya'nın Kentsel Gelişim Tarihi" konulu...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından "Malatya'nın Kentsel Gelişim Tarihi" konulu fotoğraf sergisi düzenlendi.

Kent konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde düzenlenen serginin açılışına, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da katıldı. 

Serginin kentin binlerce yıllık tarihini bugüne taşıyarak geçmişten ders çıkarma ve geleceğe taşıma adına güzel bir çalışma olduğunu belirten Çakır, Kent Konseyi Genel Sekreterliğinin kente değer katan çalışmalara imza attığını kaydederek, "Genel sekreterlik bünyesinde faaliyet gösteren meclislerin ve çalışma gruplarının bu anlamda çalışmalar yapmaya özen gösteriyorlar. Büyükşehir belediyesi olarak Malatya'nın  var olan değerlerini sergilemek adına 'Kent Müzesi' projesinin hazırlıkları içeresindeyiz" ifadesini kullandı.

Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca da sergiyle amaçlarının son 10 bin yıllık geçmişi fotoğraflarla sergilemek olduğunu dile getirerek, "Amacımız Malatya'nın geçmişine dikkat çekmek. Malatya'yı diğer şehirlerden ayıran en önemli özelliğin kentin mekansal bir değişime uğramış olmasıdır. Malatya kendi tarihi coğrafyasını tüketen bir şehir konumundadır" değerlendirmesinde bulundu. 

Sergiye Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Kent Konseyi Genel Sekreteri Ali Yıldırım, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Yalçınkaya, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Başkanı Ali Evren, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.