Malatya'ya "Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi" kuruluyor

Malatya'ya "Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi" kuruluyor
Malatya'ya "Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi" kuruluyor
- Müzede yöreye özgü çocuk oyunlarının objeleri, oyuncaklar ile el işçiliği bez bebek koleksiyonu da sergilenecek - Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır: - "Burası çocuklar için vazgeçilmez bir mekan olacak"

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente çocuk oyun evi ve oyuncak müzesi kurulacak.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Belediye  Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından Sanat Sokağı'nda yer alan konaklardan biri "Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi" olarak düzenlendi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Meslek Yüksekokulu yanında 7 konak inşa ederek Sanat Sokağı oluşturduklarını hatırlatarak, sokaktaki bir konağı, şehre ait kültürün bir özetini sunmak için çocuk oyun evi ve oyuncak müzesi olarak düzenleyeceklerini kaydetti.

Çakır, burada öncelikle yöreye özgü çocuk oyunlarının objelerinin sergileneceğini belirterek, "Konakta, yerli üretim koleksiyon oyuncaklar yer alacak. Ayrıca Anadolu'nun çeşitli yerlerinde elde üretilen ve üretildiği bölgenin geleneksel motiflerini yansıtan el işçiliği bez bebek koleksiyonu da ziyaretçilere sunulacak" ifadelerini kullandı.

Konakta, çocukların pedagojik olarak yaş gruplarına göre uygunluğu tespit edilmiş eğitim amaçlı zeka oyunlarını oynayabileceği uygun araç gereçlerin de temin edileceğini aktaran Çakır, boyama atölyesinin de konakta yer alacağını bildirdi.

Konakta 4 çocuk kitaplığının bulunacağı ahşap kütüphane bölümünün de olacağını vurgulayan Çakır, şöyle devam etti:

"Burası çocuklar için vazgeçilmez bir mekan olacak. Ayrıca Hacivat-Karagöz dijital film gösteriminin yapılacağı sahne de konakta yer alacak. Dolayısıyla Çocuk Oyun Evi ve Oyuncak Müzesi, hem şehir olarak hem medeniyet olarak kültürümüzün çocuklarla ilgili bölümünün kurumsal bir bütünlük içerisinde yaşanacağı ve yaşatılacağı çok özel bir proje olacak. Diğer birçok sosyal-kültürel proje gibi bu projemizin de bir marka haline geleceğini düşünüyoruz. Şimdiden şehrimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun."