Meşale Derneği'nden AK Parti'ye destek

Meşale Derneği'nden AK Parti'ye destek
Meşale Derneği'nden AK Parti'ye destek
- Dernek Başkanı Çalhan: - "Eski köhne düzenin hayalini kuran, etnik kimlik siyaseti yapan, milleti ve değerlerini yok sayanlara itibar edilmeyecektir. Mevcut iktidar, değerlerimize, inançlarımıza ve kazanımlarımıza sahip çıkan duruşunu bozmadığı müddetçe destek çıkacağımızı bilmelidir" - 28 Şubat sürecinde tutuklanan ve bir yıl önce serbest bırakılan Şengöz: - "Halkın hizmetkarı olduğunu söyleyen bir iktidara şu an dış güçler ve içerdeki işbirlikçileri tarafından tekrardan tezgahlar, hileler ve oyunlar kurulmak üzeredir. Toplum 7 Haziran'da hep birlikte bu kurulan tezgahların, oyunların, fesadın, fitnenin bozulması için sandığa gitmek zorundadır"

MALATYA (AA) - Malatya Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan, "Mevcut iktidar, değerlerimize, inançlarımıza ve kazanımlarımıza sahip çıkan duruşunu bozmadığı müddetçe destek çıkacağımızı bilmelidir" dedi.

Çalhan, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında,  Türkiye 'nin çok kritik bir dönemeçten geçtiğini söyledi.

Ülkenin her ferdinin, tarihin her döneminde olduğu gibi bağımsızlığın sağlanmasında ve korunmasında sorumluluk üstleneceğine inançlarının tam olduğunu belirten Çalhan, "Millete karşı yapılan sistemli saldırıların farkında olduğumuzun, vesayeti kaldırma yolculuğunun süreç içinde gerçekleştirilen sessiz devrimlerle artık sözünde, kararında sadece milletin olduğu günlerin yaşandığı bu süreçte, sivil iradeyi yok saymak için kurulan tezgahlara, hazırlanan kumpaslara izin verilmeyecektir" diye konuştu. 

Milletin egemenliğini çalmak isteyen küresel aktörlere, onların içerideki işbirlikçilerine fırsat veremeyeceklerini dile getiren Çalhan, milletin yükselen sesine karşı saldırılarda bulunan küresel ve yerli odakların aynı şer grubunun mensubu olduğunu fark ettiklerini belirtti.

28 Şubat'ta büyük bedeller ödemelerine, yoksullaşmalarına, özgürlük, inanç ve değerlerinden yoksun kalmalarına neden olan eski Türkiye'nin karanlık günlerine geri dönülmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Çalhan, şunları söyledi:

"Eski köhne düzenin hayalini kuran, etnik kimlik siyaseti yapan, milleti ve değerlerini yok sayanlara itibar edilmeyecektir. Mevcut iktidar, değerlerimize, inançlarımıza ve kazanımlarımıza sahip çıkan duruşunu bozmadığı müddetçe destek çıkacağımızı bilmelidir. Dışarıda yazılan, içeride sahneye konulan Gezi kalkışması senaryosunu boşa çıkaran milletin kararlı duruşu sürecektir. İhanet amacıyla planlanan 17-25 Aralık darbe girişimlerini püskürten, paralel tetikçilere hadlerini bildiren milletimizi yalnız bırakmayacağız."

Çözüm sürecini bitirmek amacı ile 6-8 Ekim'de oynanan büyük oyunu çökerten çözümün öz ruhuna desteklerini sürdüreceklerini aktaran Çalhan, özgürlüklerin risk olarak algılandığı, iç çekişmelerin ve ötekileştirmenin zirve yaptığı, dışa bağımlı, ekonominin kısır döngüye mahkum edildiği, siyasetin her türlü vesayete mecbur bırakıldığı bir anlayışı reddettiklerini vurguladı. 

Çalhan, "Bizler Meşale Derneği olarak diyoruz ki, 'gelinen noktada mevcut iktidara ders vereceğiz' diyerek, ne büyük felaketlere davetiye çıkarılacağı hesap edilerek, kişisel husumetlerimizi, kırgınlıklarımızın, kızgınlıklarımızı, küçük hesaplarımızın ötesinde, topyekun ümmetin kazanımları ve maslahatları için saflarımızı yeniden sıklaştırmamız gerekmektedir" dedi.

- "Millet duruşunu ciddi bir şekilde sergilemek zorunda"

28 Şubat sürecinde tutuklanan ve geçen yıl tahliye edilen Zekeriya Şengöz de 7 Haziran'ın önemli bir gün olduğunu belirterek, " Bugün de bütün millet toplu halde bir kez daha duruşunu ciddi bir şekilde sergilemek zorunda" ifadesini kullandı.

Yıllardır toplumun değerlerinden uzaklaştırıldığı, kimlik, kişilik ve şahsiyetinin itibarsızlaştırıldığını dile getiren Şengöz, bir dönem toplumun zenginliğinin talan edildiği bir süreçten geçildiğini söyledi. 

Ancak şu anda toplumun itibar kazandığını, özgürlüklerine kavuşmak üzere olduğunu kaydeden Şengöz, "İktidarın ortaya koymuş olduğu özgürlüklerin halka iadesi, halkın üzerindeki egemen güçlerin bertaraf edilmesi, dış güçlerin oyunlarının ve tezgahlarının boşa çıkarılması sürecinde toplumun yanında duran, halkın hizmetkarı olduğunu söyleyen bir iktidara şu an dış güçler ve içerdeki işbirlikçileri tarafından tekrardan tezgahlar, hileler ve oyunlar kurulmak üzeredir. Toplum  7 Haziran'da hep birlikte bu kurulan tezgahların, oyunların, fesadın, fitnenin bozulması için sandığa gitmek zorundadır" diye konuştu.

Meşale Derneği Yönetimi Kurulu üyelerinin de katıldığı basın toplantısına, 28 Şubat mağdurlarından Fahri Memur da destek verdi.