MHP Genel Sekreter Yardımcısı Dumanlı'dan Malatya TSO'ya ziyaret

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Dumanlı'dan Malatya TSO'ya ziyaret
MHP Genel Sekreter Yardımcısı Dumanlı'dan Malatya TSO'ya ziyaret
MALATYA (AA) - MHP Genel Sekreter Yardımcısı Recep Dumanlı ve beraberindeki heyet, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan...

MALATYA (AA) -  MHP  Genel Sekreter Yardımcısı Recep Dumanlı ve beraberindeki heyet, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç'u makamında ziyaret etti.

TSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, beraberinde MHP MYK üyeleri Mehmet Parsak ve Adem Özbey ile partililerin de katıldığı ziyarette Dumanlı, kentin ekonomisiyle ilgili bilgi aldı. Kayısının Malatya için önemli bir ekonomik değer olduğunu belirten Dumanlı, bu yıl kayısıda yaşanan sıkıntının kent ekonomisini olumsuz etkilediğini bildiklerini aktardı. Dumanlı, "Allah, bir daha böyle bir sıkıntı yaşatmasın. Kayısı muhteşem bir ürün ve açıkçası hak ettiği yerde değil. Umarız, Malatya'nın bu ürünü dünyanın her yerinde hak ettiği değeri bulur" ifadesini kullandı.

Erkoç da şehrin son 10 yılda hızlı gelişen kentler arasında olduğunu belirterek, Malatya'da 1 Ocak-30 Kasım 2014 arasında toplam 370 milyon 928 bin dolar ihracat gerçekleştirdiğini vurguladı. Bu yıl beklentilerinin 410 milyon dolar civarında olduğunu kaydeden Erkoç, buna rağmen istedikleri noktada olmadıklarını ifade etti. 

Kendilerine bazen Malatya'nın neden Gaziantep ya da Kayseri olamadığının sorulduğunu dile getiren Erkoç, şunları kaydetti:

"Şu gerçeğin altını çizmek isterim. Terörün en büyük sıkıntısını çeken illerden biri de Malatya oldu. Çünkü, terör nedeniyle yerini yurdunu terk eden sermaye Malatya'yı tercih etmek yerine Gaziantep'i tercih etti. Malatya biliyorsunuz geçmişte büyük oranda bir sermaye göçü verdi ve yerine parasız bir göç aldı. Bu durum ise kentimizin geç sanayileşmesine neden oldu. Ancak son yıllarda yapılan yatırımlar kentimizi ciddi anlamda büyüttü. Özellikle yeni kurulan 3. Organize Sanayi Bölgemiz 1. ve 2. OSB'nin alanından daha büyük bir alana sahip. Burası tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde Malatya kabuğunu yırtacaktır."