Milletvekilleri mazbatalarını alıyor

Milletvekilleri mazbatalarını alıyor
Milletvekilleri mazbatalarını alıyor
- AK Parti'den Malatya Milletvekili seçilen Çalık, Şahin, Yaşar, Tüfenkci ve Özhan'ın mazbataları verildi - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık: (Koalisyon görüşmeleri) "Milletimizin menfaatinin olduğu yerde, milletimizin kazanacağı yerde AK Parti'nin kaybetmesine razıyız" - "(Mursi'ye verilen idam kararı) Bütün dünya ayağa kalkmalı. Hele Birleşmiş Milletler üyesi Güvenlik Konseyi'nin beş üyesinin ayağa kalkması gerekir, Amerika başta olmak üzere"

MALATYA (AA) - AK Parti 'den Malatya milletvekili seçilen Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Nurettin Yaşar ve Bülent Tüfenkci ile Taha Özhan'ın mazbataları verildi.

Malatya Adliyesi'ne gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık ile milletvekilleri Şahin, Yaşar ve Tüfenkci, mazbatalarını İl Seçim Kurulu Başkanı İzzettin Duman'dan aldı. İl dışında olan Özhan'ın mazbatasını da AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı aldı.

Mazbatalarını aldıktan sonra vatandaşlara teşekkür eden milletvekilleri, Malatya'ya hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık, adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çalık, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatına ilişkin, "Allah rahmet eylesin, bir dönem kapandı. Çok fazla şeye tanıklık etti. İnşallah bundan sonra o dönemlerde yaşanan başta darbeler olmak üzere, hiçbiri yaşanmaz. 91 yıllık yaşamının yaklaşık 50-60 senesinden fazlasını siyasette geçirmiş. Allah rahmet eylesin diyorum. Milletimizin başı sağolsun" diye konuştu.

- Koalisyon çalışmaları

Çalık, 7 Haziran 2015 seçimlerinin Türkiye için çok önemli bir tarih ve dönüm noktası olduğunu anımsattı.

Özellikle seçim kampanyasını yürütürken tek başına iktidarın bu ülkeye kazandırdığı değerleri paylaştıklarını hatırlatan Çalık, 12 yıl boyunca tek başına iktidarda, ekonomiyi, sağlığı, ulaşımı millete hizmete dönüştürmek için çok önemli yollar katettiklerini ifade etti.

En önemli kazanımlarının ise demokrasi olduğunu vurgulayan Çalık, "7 Haziran 2015 seçimleri milletin iradesinin sandığa yansıdığı gündü. Millet vermiş olduğu oylarla Türkiye'de birinci partiyi AK Parti yaptı ve 13 yıl boyunca girdiğimiz her seçimde birinci parti olarak çıktık" dedi.

Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla birlikte 8 Haziran 2015'ten itibaren kadın kolları, gençlik kolları, il başkanları, belediye başkanları ve milletvekilleri dahil olmak üzere bütün istişare mekanizmalarını çalıştırdıklarını anlatan Çalık, bu ülkenin sesi, kulağı olan vatandaşlarla da anketler yaparak ne istendiğine dair çok ciddi manada geniş bir yelpazede istişare ettiklerini belirtti.

Çalık, bütün kapıların açık olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Koalisyon yapılabilecek zemin de bunun dışında kalabilecek erken seçime gidilecek zemin de dahil olmak üzere açık. Bütün görüşmeler yapıldı. Dün sayın Başbakanımızı ziyaret eden TOBB, Türk-İş, Memur-Sen dahil olmak üzere, sekiz kuruluşumuz sayın Başbakanımızla görüşmelerini yaptılar, görüşlerini ilettiler. Biz milletimizin menfaatinin olduğu yerde, milletimizin kazanacağı yerde AK Parti'nin kaybetmesine razıyız. Daha önce kurucu Genel Başbakanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemiş olduğu gibi, milletimiz kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız. Ama şunu biliyoruz ki milletimiz AK Parti'ye 'sen birinci partisin, milletin iradesine bir kez daha sahipsin ve hükümet olarak da görev almanız gerekir' mesajı verdi. Biz bu vesileyle, dün Sayın Başbakanımızın milletvekillerimizle yapmış olduğu toplantıda söylediği gibi yumrukların tamamen açılması, silahların tamamen gömülmesi üzerine koalisyon görüşmelerimizi yapıyoruz, devam ettireceğiz bundan sonra da. Şu an parti içi ve milletimizle istişarelerimiz devam ediyor. Süreç devam edecek inşallah."

- Mursi'ye verilen idam cezası

Çalık, "Mısır'a demokrasi getiriyoruz" diyen dünya devletlerinin şimdi Muhammed Mursi'nin idam kararına sessiz kaldıklarına işaret etti.

Dün ilk kez Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, idam kararının uygulanmaması yönünde bir beyanatta bulunduğunu anımsatan Çalık, "Çok şaşırdım. Birleşmiş Milletler'in bugün kadar bütün normalde mağdurların, mazlumların yanında olduğunu beyan eden açıklamalarına rağmen ne Suriye için bir ses verdiler, ne Muhammed Mursi için bir ses verdiler. İlk kez dün Ban Ki-mun, idam kararının uygulanmamasına dair açıklamalarda bulundu" diye konuştu.

Mağdurun, mazlumun hep yanında olduklarını belirten Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İdam kararı dün bir kez daha onaylandı. Müebbet ceza onaylandı. İki ayrı dava tekraren onaylanmış vaziyette. Milletin vicdanında bu asla kabul görmemiştir. Müslüman coğrafyasını çok ciddi manada üzüntüye boğmuştur. Demokrasinin kazanması lazım, insanlığın kazanması lazım, ümmetin kazanması lazım. Dolayısıyla Muhammed Mursi'nin idam kararının asla uygulanmaması gerekir. Tüm dünyanın ayağa kalkması gerekir. Hiç kimsenin buna sesiz kalma imkanı ve ihtimali yok. Bütün dünya ayağa kalkmalı. Hele Birleşmiş Milletler üyesi Güvenlik Konseyi'nin beş üyesinin ayağa kalkması gerekir, Amerika başta olmak üzere."