MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Erkoç, kayısı için destek istedi

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Erkoç, kayısı için destek istedi
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Erkoç, kayısı için destek istedi
MALATYA (AA) - Ankara'da gerçekleştirilen "8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası"na katılan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu...

MALATYA (AA) -  Ankara 'da gerçekleştirilen "8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası"na katılan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya kayısısı için destek istedi. 

MTSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili bakanların katılımıyla Ankara'da düzenlenen 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'na Erkoç da katıldı. 

Şurada konuşma yapan Erkoç, Malatya'nın sorunları ve çözüm önerilerini Başbakan Davutoğlu ve bakanlara aktardı. Malatya için hayati önem taşıyan kayısının askeri birliklerde ve okullarda dağıtılmasını talep ettiklerini hatırlatan Erkoç, kuru kayısı alımının hem üreticiyi hem de esnafı rahatlatacağını aynı zamanda kayısıdaki fiyat istikrarsızlığını ortada kaldıracağını ve Malatya ekonomisine canlılık getireceğini belirtti.

Türkiye'ye 2014 yılında 350 milyon dolar döviz girişi sağlayan kayısıda en önemli sorunlardan birinin doğal şartlara bağlı olarak üretimde yaşanan düşüşler ve artışlar sonucu görülen fiyat istikrarsızlığı olduğuna işaret eden Erkoç, "Fiyatların yıldan yıla değişmesi, özellikle de don felaketinin yaşandığı yıllarda üretimin olmaması kayısı üreticilerini mali yönden zor duruma sokmakta, çiftçi borcunu ödeyemediği gibi o yıl geçinmekte de zorluk çekmektedir. Bu nedenle, dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin karşılandığı ve dünyanın her kıtasına ihracı yapılan stratejik bir ürün olan kayısının alan bazlı desteklemesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Malatya'nın doğuyu batıya bağlayan bir köprü şehir konumunda olduğunu aktaran Erkoç, 54 kilometrelik Kuzey Çevre Yolu'nun ivedilikle bitirilmesi durumunda stratejik öneme sahip karayolu ulaşımının sorun olmaktan çıkacağını vurguladı. 

Erkoç, ayrıca kentte sulama sorunu, hızlı tren ile yeni teşvik sistemiyle ilgili taleplere de konuşmasında yer verdi.