"Muhtar Bilgi Sistemi" Darende tanıtıldı

"Muhtar Bilgi Sistemi" Darende tanıtıldı
"Muhtar Bilgi Sistemi" Darende tanıtıldı
MALATYA (AA) - Muhtarların taleplerini takip etmek ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak amacıyla İçişleri Bakanlığınca oluşturulan "Muhtar Bilgi...

MALATYA (AA) - Muhtarların taleplerini takip etmek ve etkin bir şekilde sonuçlandırmak amacıyla İçişleri Bakanlığınca oluşturulan "Muhtar Bilgi Sistemi" Malatya'nın Darende ilçesinde tanıtıldı.

Darende Kaymakamlığı koordinasyonunda, Sadrazam Mehmet Paşa Halk Kütüphanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda, muhtarlara Malatya Valiliği Mahalli İdareler Müdürü Hüseyin Alagöz tarafından sinevizyon eşliğinde sistem anlatıldı.

Sistemin muhtarların yönetime katılımını sağlamak için önemli araçlarından biri olacağını belirten Alagöz, "Bu anlayışla kamu hizmetlerinin etkin, verimli ve güvenli bir şekilde sunulması, sorunların en kısa sürede yetkili makamlara iletilmesi sağlanacaktır. Bu sistem muhtarların etkinlik ve işlevlerinin artırılarak, taleplerinin sonuçlandırılması amacıyla, Bakanlığımız tarafından oluşturulmuştur" dedi.

Sistemin işleyişini anlatan Alagöz, şu bilgileri verdi:

"Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, geliştirilen Muhtar Bilgi Sistemi ile, muhtarların talep, öneri ve şikayetlerini elektronik ortamda ilgili valilik ve belediyelere iletecek. Sistem üzerinden gelen talepler, valilik alt birimlerini ilgilendiriyorsa valilik tarafından ilgili il müdürlüklerine iletecek ve sistem üzerinden süreçlerin takip edilmesi sağlanacak. Belediyeleri ilgilendiren talepler ise belediyelerin kendi bünyelerinde tamamlanacak olup ayrıca alt birimlerine yönlendirme yapılmayacak. Böylece; muhtarlıklar tarafından vatandaşlara sunulan hizmetlere yönelik ihtiyaçların elektronik ortamda kesintisiz, hızlı ve sürekli bir şekilde takip edilmesi ve sonuçlandırılması sağlanmış olacak. Bu amaç doğrultusunda muhtarlarımıza kurumsal bir e-posta adresi tanımlanmış, tüm muhtarlarımıza hitap edecek bir web sitesi geliştirilmiştir." 

Muhtarların talep ve şikayetlerinin, en geç 15 gün içerisinde sistem üzerinden cevaplanacağını kaydeden Alagöz, iletilen taleplerin sonucunun sistem üzerinden takip edilebileceği ayrıca muhtarların mail adreslerine de gönderileceğini anlattı.

Toplantıya, Darende Belediye Başkan Yardımcısı Tacettin Ateş, Belediye Proje ve Muhtarlar Müdürü Savaş Kazancıoğlu, Kaymakamlık personelleri ve muhtarlar katıldı.