Muhtarlar Günü kutlandı

Muhtarlar Günü kutlandı
Muhtarlar Günü kutlandı
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar Günü dolayısıyla program düzenledi. Battalgazi Belediyesi Konferans Salonu'nda...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar Günü dolayısıyla program düzenledi. 

Battalgazi Belediyesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, muhtarlık teşkilatının ilk defa 2. Mahmut döneminde 19 Ekim 1829 yılında kurulduğunu anımsattı.

Muhtarlık sistemini Osmanlı'nın ilk kez 19 Ekim 1829'da  İstanbul 'da başlattığını, 1833'ten itibaren de Anadolu 'daki mahalle ve köylerde uygulamaya koyduğunu belirten Kamçı, "1854'te hayata geçirilmiş olan belediyecilikten bile eski, köklü bir sistemdir. Mevcut yönetim sistemimiz içerisinde muhtarlıklar, yerel yönetimlerin çok önemli bir parçasıdır" dedi.

Muhtarların yerel yönetimlerin en alt birimi olmaları hasebiyle halkla çok yakın olduklarına dikkati çeken Kamçı, "Elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapı çalışmalarından düğün ve cenazeye kadar çok geniş bir yelpazede vatandaşın taleplerinin birinci muhatabı olan muhtarlarımız, 50 binin üzerinde mevcudu olan devasa bir ordudur. Sorumlulukları altında bulunan mahallelerde muhtarlar devlettir, Sayın Cumhurbaşkanımızın temsilcisidir. Dolayısıyla devleti temsil etmekte olan muhtarlarımız, görev ciddiyetlerini daima en üst seviyede tutmak, halkla çok daha alakalı olmak, halkın sorun ve ihtiyaçlarını en kısa yoldan yetkili mercilere iletmek durumundadır" diye konuştu. 

Konuşmasının ardından Vali Kamçı, Battalgazi Belediyesi tarafından 2015 yılının en başarılı muhtarı ödülüne layık görülen Akpınar Mahalle Muhtarı Ahmet Seyit Acar'a takdir belgesi verdi.

Programın ardından muhtarlar için bir restoranda  yemek verildi.