"Mutluluğu Türkiye'de yakaladık"

"Mutluluğu Türkiye'de yakaladık"
"Mutluluğu Türkiye'de yakaladık"
- Malatya'da, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı Beydağı Konaklama Tesisi'nde bugüne dek 120 çift dünyaevine girdi - Suriyeli Muayed el Yusuf: "Mutluluğu burada yakaladık. Özellikle, burada bize takdim edilen olanaklardan dolayı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok çok teşekkür ediyoruz"

MALATYA (AA) - RAMAZAN KAYA - Malatya'da, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı Beydağı Konaklama Tesisi'nde bugüne dek 120 çift hayatını birleştirdi.

Konteyner kentin sorumlu yöneticisi Nihat Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılı Haziran ayından bu yana hizmet veren Beydağı Konaklama Tesisi'nde kalan 7 bin 800 Suriyeli'den bugüne kadar 120 çifti evlendirdiklerini söyledi.

Yazıcıoğlu, konteyner kentte evlendirdikleri çiftleri balayı için bir ay boyunca ayrı bir konteynerde misafir ettiklerini, bu süre zarfında çiftlerin diğer misafirler gibi bütün ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirtti.

Konteyner kentte evlenen Şems Begdaş (21) ise 5 kişilik ailesiyle savaştan kaçarak Humus'tan Malatya'ya geldiklerini dile getirdi.

Ülkesinde biyoloji alanında sürdürdüğü üniversite eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldığını anlatan Begdaş, eşiyle ilk kez kaçış esnasında Cerablus'ta karşılaştıklarını ifade etti.

Ardından geldikleri Malatya'da komşu olduklarını dile getiren Begdaş, "Biz Cerablus'ta tanışmıştık. Ondan sonra Türkiye'ye geldik. Aynı kampta komşu olduk. Bu süreçte birbirimizi daha çok sevdik. Ailesi geldi, beni istedi. Kendisinden çok memnunum. Çok mutluyuz" diye konuştu.

Begdaş'ın eşi Muayed el Yusuf (24) da 5 kişilik ailesiyle Hama'dan geldiğini belirtti. İç savaş öncesinde üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okuduğunu ifade eden el Yusuf, iç savaştan kaçarak geldiği Türkiye'de evlendiğini söyledi.

 

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türk halkına teşekkür etti

Henüz iki haftalık evli olduğunu belirten el Yusuf, "Ailem istedi, kısmet oldu. Mutluluğu burada yakaladık. Özellikle, burada bize takdim edilen olanaklardan dolayı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a çok çok teşekkür ediyoruz. Suriye 'de Beşşar Esed'in halkına sunmadığı şeyler, Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizlere takdim edildi. Türk halkına çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 

14 Şubat Sevgililer Günü'ne değinen Yusuf, bu tarihte eşine sürpriz yapacağını söyledi.

Suriyeli Abdulselam el Türk (26) ise Hama'da yaşadıkları köyün Esed güçleri tarafından kuşatılmasının ardından, kardeşi ve akrabalarıyla kaçarak Türkiye'ye geldiklerini anlattı.

Köyde hayvan otlatan kardeşi Ahmed el Türk'ün Esad askerlerince öldürüldüğünü belirten Türk, yaşananların psikolojisini çok etkilediğini dile getirdi.

Konteyner kentte kalan akrabası Beylesar el Türk ile bir ay önce evlenerek üzerindeki psikolojik baskıyı attığını anlatan el Türk, "Mutluyuz. Daha önce üzerimde biraz baskı vardı. Bu evlilikle bir anda o baskının kalktığını hissettim" dedi. 

 

- "Mutluluk için bu savaşın bitmesi gerekiyor"

Her Suriyelinin birer hikayesi olduğunu ifade eden el Türk, "Kimi oğlunu kaybetti kimi karısını kimi kocasını. Yani, her evin mutlaka kendine göre bir yarası var. Mutluluğun tekrar geri gelebilmesi için mutlak suretle bu savaşın bitmesi gerekir" diye konuştu.

Burada imkanları kısıtlı olduğu için 14 Şubat Sevgililer Günü için farklı bir şey yapamadığını dile getiren el Türk, "Suriye'de olsaydık eşime mumlar yakardım, ona değerli hediye alırdım" dedi.

Eşi Beylesar el Türk (18) de 9 kişilik ailesiyle Hama'dan kaçarak Lübnan'a sığındıklarını, burada 2 ay kaldıktan sonra Türkiye'ye geldiklerini kaydetti.

Çok mutlu bir evliliği olduğunu anlatan el Türk, tek isteğinin savaşın bitmesi ve ülkesine geri dönmek olduğunu söyledi.