Niyazi Mısri'nin vefatının 321. yılı

Niyazi Mısri'nin vefatının 321. yılı
Niyazi Mısri'nin vefatının 321. yılı
- Malatya Kent Konseyince, çeşitli etkinlikler düzenlenecek

MALATYA (AA) - Niyazi Mısri'nin vefatının 321. yılı dolayısıyla Malatya Kent Konseyi tarafından bir hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Malatya Kent Konseyi Niyazi Mısri Çalışma Grubu Temsilcisi Bülent Sekmen, yaptığı yazılı açıklamada, Malatya'da 2011 yılından itibaren 16-22 Mart'ı Niyazi Mısri Haftası olarak kutladıklarını hatırlattı. 

Niyazi Mısri'nin yaşam serüveni ve düşünce dünyasındaki çeşitliliğiyle dikkatleri üzerine topladığını, çok taraflı düşünce yapısıyla günümüz entellektüel hayatına çok şey kattığını vurgulayan Sekmen, Niyazi Mısri'nin gerçek bir Malatya sevdalısını olduğunu kaydetti.

Niyazi Mısri'nin Şeyh Bedreddin'e olan hayranlığı, ehli beyte olan muhabbeti, derin tasavvuf yorumu, Anadolu ve Türkçe'ye hayranlığıyla ön planda olduğunu anımsatan Sekmen, Niyazi Mısri'nin eserlerinde her kesimin, her düşünce yapısının kendine ait birşeyler bulabileceğini belirtti.

Malatya'nın sosyolojik yapısı ele alındığında Niyazi Mısri isminin bir barış projesine dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Sekmen, Niyazı Mısri'nin vefatının 321. yılı dolayısıyla bir hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılacağını kaydetti. Sekmen, etkinlikler kapsamında yarın PTT önündeki Osmanlı çeşmesinden şerbet ikramı yapılacağını belirterek, Malatyalıları etkinliklerine davet etti. 


  ETİKETLER:

  Malatya

  ,

  Anadolu

  ,

  Yaşam

  ,

  kent