Öğretmenlerden iş bırakma eylemi

MALATYA (AA) - Eğitim-Sen Malatya Şubesi üyeleri, "iş bırakma eylemi" kapsamında yürüyüş düzenledi.Şube binası önünde toplanan grup, ellerinde...

MALATYA (AA) - Eğitim-Sen Malatya Şubesi üyeleri, " bırakma eylemi" kapsamında yürüyüş düzenledi.

Şube binası önünde toplanan grup, ellerinde afişlerle, slogan atarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kadar yürüdü.

Şube Eş Başkanı Tarık Kaya, burada yaptığı açıklamada, eğitim alanında çok yönlü saldırıların ve dayatmaların arttığı bir dönemde, seslerini duyurmak ve sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesi için bir kez daha alanlarda olduklarını söyledi.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da anadilde eğitim hakkı taleplerinin yok sayıldığını, anadilde eğitim almak isteyen çocuklar ve ailelerinin karşılarında devletin güvenlik güçlerini bulduklarını iddia eden Kaya, " Milli Eğitim Bakanlığı , öğrencileri özel okullara, meslek lisesi, imam hatip ya da açık liseye yönlendirmekten vazgeçmeli. Eğitimde siyasi kadrolaşmaya, zorunlu rotasyon girişimlerine, angarya çalışma ve performans uygulamalarına derhal son vermelidir. Kamu kaynakları özel okullara değil, devlet okullarına aktarılmalı, eğitime yeterli bütçe, okullarımıza ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalıdır" diye konuştu. 

CHP İl Başkanı Enver Kiraz'ın da destek verdiği grup, halay çektikten sonra sessizce dağıldı.