Okullarda kuru kayısı dağıtılması talebi

Okullarda kuru kayısı dağıtılması talebi
Okullarda kuru kayısı dağıtılması talebi
- Malatya'daki 12 sivil toplum kuruluşu başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Avcı ve Milli Savunma Bakanı Yılmaz'a talep yazısı gönderdi

MALATYA (AA) - Malatya'daki 12 sivil toplum kuruluşunun başkanları, okullarda ve askeri birliklerde kuru kayısı dağıtılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile öteki ilgililere talep yazısı gönderdi.  

Malatya Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği, Malatya Sanayici ve İşadamları Derneği, Malatya Aktif İş Adamları Derneği, Kayısıcılar Derneği, Kayısı Üreticileri Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası ile Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası başkanlarının imzasıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Avcı, Milli Savunma Bakanı Yılmaz ile Malatya, Sivas, Elazığ ve Kahramanmaraş milletvekillerine, kuru kayısının okullarda ve askeri birliklerde dağıtılması için talep yazısı iletildi.

Gönderilen yazıda, Başbakan Davutoğlu'nun Manisa ziyareti sırasında, hükümet olarak 60 bin ton kuru üzüm alım müjdesi vermesinin sevindirici olduğu vurgulandı. Benzer bir çalışmanın kuru kayısı için de yapılması talep edilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Biz de kayısının ekonomisini etkilediği Malatya, Elazığ, Kahramanmaraş ve Sivas olarak kayısıda da böyle bir müjde bekliyoruz. Yeni mahsul çıkıncaya kadar bin ton kayısı alımı yapılması gerek Malatya üreticisini gerekse esnafımızı ciddi anlamda rahatlatacaktır. Birim fiyat bazında ihracatımızda yaşanan düşüş bu sayede yine eski seviyesine ulaşıp döviz girdisi olarak ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Yeni sezonda kayısı fiyatlarının istikrarlı olabilmesi için Mart, Nisan ve Mayıs ayları içinde cüzi de olsa alım yapılması yeni mahsul fiyatlarının belirlenmesinde etkili olacaktır. Devlet tarafından bu aylarda alınacak 5-10 bin ton kayısı, Temmuz ve Ağustos aylarında 60 bin ton kayısı alınsa dahi bu tesiri ancak gösterebilecektir. Bu destek kesinlikle ihracat girdisi olarak fazlasıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır."