Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "76 şehre, İstanbul başta, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır'dan, Kars'tan, Edirne'ye kadar 76 şehre 2040-2050 yılına kadar su götürdük"

MALATYA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "76 şehre, İstanbul başta, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır'dan, Kars'tan, Edirne'ye kadar 76 şehre 2040-2050 yılına kadar su götürdük" dedi.

Bakan Eroğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı makamında ziyaret etti. Çakır, Eroğlu'na belediyenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Aralarında Yoncalı Barajı, Kapıkaya Turgut Özal ve Boztepe Recai Kutan Barajlarının sulama projelerinin de bulunduğu 12 tesisin temel atma töreni için Abdullah Gül Parkı'na geçen Eroğlu, buradaki konuşmasında,  bugün çok önemli ve Malatya'ya hayat verecek tesisler için bir arada olduklarını söyledi.

Eroğlu, "Bu 12 tesisin toplam maliyeti 327 milyon lira. Bunun için de özellikle şu anda Arguvan'da temeli atılacak Yoncalı Barajı'nın yanında bizleri bekleyen kardeşlerimi de selamlıyorum. Yazıhan Ovası'nda Boztepe Recai Kutan Barajı'nın önünde bizleri bekleyenleri de bu meydandan saygıyla, sevgiyle selamlıyorum" dedi.

Projelere dikkati çeken Eroğlu, "Bunların içinde tabii göletler var ve taşkın koruma tesisleri var. Bunların hepsini yapacağız. 5 gölet ve sulaması, bir büyük baraj  sulaması, bir baraj, 5 de dere ıslahı var. Allah'ın izniyle bunların hepsinin temelini atıp, kısa zamanda bitireceğiz" diye konuştu.

Bakanlık olarak çok çalıştıklarını kaydeden Eroğlu, kendilerinden önceki hükümetin 3,5 yılda sadece 9 tesis açtığını belirterek, şunları kaydetti: 

"Biz ilk defa 100-110 tesisin toplu açılışını yapıyoruz. İnşallah bu sene Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na 114 tane büyük tesisi bir anda açtıracağız. Şu ana kadar 268 tane dev baraj,  Türkiye 'de bin günde bin gölet ve sulamasıyla destan yazıyoruz. Ayrıca 76 şehre, İstanbul başta, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır'dan, Kars'tan, Edirne'ye kadar 76 şehre 2040-2050 yılına kadar su götürdük."

Eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan da bir baraja kendi isminin verilmesinden dolayı teşekkür etti.

Bakan Eroğlu ve beraberindeki protokol üyeleri, tesislerin yapılacağı ilçelere video konferansla bağlanarak temellerini attı.