"Orta Doğu'da Dönüşüm ve Sykes Picot Düzeninin Çöküşü"

"Orta Doğu'da Dönüşüm ve Sykes Picot Düzeninin Çöküşü"
"Orta Doğu'da Dönüşüm ve Sykes Picot Düzeninin Çöküşü"
- AK Parti Malatya Milletvekili Özhan, konferans verdi

MALATYA (AA) - AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan, "Orta Doğu'da Dönüşüm ve Sykes Picot Düzeninin Çöküşü" konulu konferans verdi.

Malatya Genç MÜSİAD, Milli Türk Talebe Birliği Malatya Şubesi, Genç Birlik Akademi Topluluğu, Türkiye Gençlik Vakfı Malatya Şubesi, Malatya Genç Memur Sen, Genç İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Semerkan Vakfı, Anadolu Öğrenci Birliği, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği, Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, Ensar Vakfı, Safa Vakfı ve Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Malatya Şubesince düzenlenen konferansta konuşan Özhan, 100 yıl önce İngiltere ve Fransa'nın gizli bir şekilde imzalanan Sykes Picot anlaşmasıyla Mezopotamya'nın darmadağın olduğunu, bu anlaşmanın acılarının bugün de devam ettiğini belirtti. 

100 yıl önceki anlaşmanın bundan 10 yıl önceki Irak işgaliyle benzer mahiyette olduğunu dile getiren Özhan, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla Irak'ın işgaliyle ortaya çıkan kriz alanları neyse, 100 yıl önce bu anlaşma vesilesiyle yani 1. Dünya Savaşı vesilesiyle ortaya çıkan kriz alanları da benzer. 100 yıl önceki krizi suni devletler, tampon devletler üretti. 100 yıl önceki kriz çatışma alanları üretti. Bölgemiz insanının yüzyıllar boyunca hiç üzerine alınmadığı, tarifini o şekilde yapmadığı yeni yeni kimlikler türedi, siyasi oluşumlar üretti. Bunların hepsi 10 - 15 yıl gibi kısa bir süre içerisinde kendi negatif mecrasında bütün Orta Doğu'yu darmadağın edecek düzeye hızla ulaştı." 

1. Dünya Savaşı'nda oluşturulan bu düzenin zaman zaman yenilendiğini anlatan Özhan, "Dışardan unsurlar bölge içi parçalanmalara yol açacak durumdaydı, ama 2. Dünya Savaşı neticesinde bölgede oluşan yeni düzen dışarıdan yapılmış, çok daha sert bir müdahaleydi ve beraberinde de ilk kez yabancı bir unsurun buraya taşınmasına yol açtı. O yabancı unsur yerleşik bir hal aldı. Onun ismi 1948'de İsrail oldu" dedi.

Milenyum sonrasında ilk çarpıcı gelişmenin Amerika'daki 11 Eylül saldırıları olduğunu kaydeden Özhan, "11 Eylül Amerika'daki saldırıların ardından Amerika sadece bölgeye müdahale etmesi değil, toplamda bölgemizde yaşanan değişimlerin ve kırılmaların ilk işareti de ortaya çıkmış oldu. Biliyorsunuz 11 Eylül hızla 2 yılda, 2 işgal üretti. Önce Amerika, Afganistan'ı işgal etti, ardından Irak İşgali yaşandı" ifadelerini kullandı. 

Özhan, 11 Eylül sonrasına  bölgedeki siyası duruma bakıldığında, 7 ülkede 9 işgal, darbe ve iç savaşın görüldüğünü belirtti.

Konferansa AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Memur Sen Malatya İl Temsilcisi Kerem Yıldırım ve vatandaşlar da katıldı.