Ozan Kanyonu keşfedilmeyi bekliyor

Ozan Kanyonu keşfedilmeyi bekliyor
Ozan Kanyonu keşfedilmeyi bekliyor
- Yalçın kayalıkların arasından coşkulu şekilde akan Tohma Çayı'nın "insan eli değmemiş" tabiatını barındıran gizemli Ozan Kanyonu, zengin bitki örtüsüyle yaban hayatına ev sahipliği yapıyor - Birinci derece doğal sit alanı olarak belirlenen 18 kilometrelik kanyon, dik ve sarp kayalıklarla çevrili olması dolayısıyla sadece su yoluyla geçilebiliyor - Malatya Vali Yardımcısı Güven: - "Mutlaka bu kanyonun turizme kazandırılıp su sporlarının yapıldığı bir merkeze dönüştürülmesi gerek"

MALATYA (AA) - AYHAN İŞÇEN - Yalçın kayalıkların arasından coşkulu şekilde akan Tohma Çayı'nın Malatya ve bölgesinde "insan eli değmemiş" tabiatını barındıran gizemli Ozan Kanyonu keşfedilmeyi bekliyor.

Darende ilçesinin Ozan köyünden başlayıp Akçadağ ilçesinin Aşağıköy Mahallesi'nde son bulan kanyon, 18 bin 730 metre uzunluğa sahip Tohma Çayı yatağında yer alıyor.

Birinci derece doğal sit alanı olarak belirlenen kanyon, oldukça dik ve sarp kayalık yapıya sahip vadide, yoğun su debisiyle sadece su yoluyla geçişe imkan tanıyor. Zengin bitki örtüsüne sahip bölge ayrıca dağ keçisi, geyik, leylek, balıkçıl gibi birçok yaban hayatına da ev sahipliği yapıyor.

Kanyon boyunca pek çok doğal mağaranın bulunduğu vadiden rafting yaparak geçen Malatya Vali Yardımcısı Bülent Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ozan Kanyonu'nun akarsu sporlarıyla bütünleştirerek turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Darende'nin rafting sayesinde turizm açısından önemli bir potansiyeli bulunduğunu ifade eden Güven, "Ozan Kanyonu, inanılmaz doğası zengin tabiatıyla bizleri büyüledi. Daha önce farklı yerlerde rafting yaptım fakat görseli bu kadar güzel heyecanı bu kadar yüksek başka bir parkurda kürek çekmemiştim. Bu harika kanyonun Hidroelektrik Santrali (HES) ve barajlarla yok olmasını istemeyiz. Mevcut hali ile vatandaşların gitmesi imkansız. İlçemizin kalkınması için mutlaka bu kanyonun turizme kazandırılıp su sporlarının  yapıldığı bir merkeze dönüştürülmesi gerek" diye konuştu.

- 18 kilometrelik parkur adrenalin dolu

Darende Kaymakamı Ali Türk de Ozan Kanyonu'nun sadece su üzerinden botlarla geçilebildiğini, bitiş noktasına kadar parkurdan çıkılamadığını aktardı. 

Kanyonun 18 kilometrelik rafting parkuru bulunduğuna işaret eden Türk, "Ozan Kanyonu dik kayalıkların arasından akan Tohma Çayı'nın el değmemiş güzelliklerle süslendiği gizemli bir alan. 6 saat süren yolculuğumuzda kısa molalar vererek bazen de botu sudan çıkarıp omzumuzda taşıyarak 18 kilometrelik parkurda adrenalin dolu anlar yaşadık" dedi.

Türk, parkurun el değmemiş güzelliklere sahip olmasından dolayı doğallığın bozulmamasını istedi. Türk, bölgeyle ilgili kalıcı projeler üreteceklerini ifade etti.

Darende Doğa Sporları ve Rafting Kulübü Başkanı Celalettin Ateş ise katılımcıların ilginç mağaralar bulunan güzergahta onlarca metre yüksekteki kayalıkların arasından akan suyun coşkusuna kapılırken, doğal güzelliklerin parkuru renklendirdiğini kaydetti.