PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: "Biz her türlü silahın bırakılması, buna yönelik her türlü girişimin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz"

MALATYA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, PKK 'ya silah bırakma çağrısı ile ilgili, "Biz her türlü silahın bırakılması, buna yönelik her türlü girişimin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Malatya Amatör  Spor Kulüpleri Federasyonu'nu ziyaret eden Ağbaba, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin başından beri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülmesinden yana olduklarını söyledi.

Çözüm süreciyle ilgili görüşmelerin herkesten gizli yapıldığını belirten Ağbaba, "Orada bu işin aktörü İmralı'da, Abdullah Öcalan ile hükümetin başı, ikisi birlikte bu görüşmeleri yapıyor. Onlar orada anlaştılar. Ne anlaştıklarını çok detaylı bilmiyoruz. Umarız kalıcı bir çözüm için önemli bir adım olur. Silah bırakılmasını çok olumlu karşılıyoruz. Onu öncelikle söylemek istiyorum. Biz her türlü silahın bırakılması, buna yönelik her türlü girişimin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Ağbaba, silahların bırakılmasının seçime yönelik bir hamle olmamasını temenni ettiklerini kaydederek, şunları söyledi:

"Çünkü her seçimden önce maalesef AKP hükümetinin böyle bir yaklaşımı var. Umarım seçime yönelik bir hamle olmaz. Seçimden sonra tekrar eskiye geri dönmez. Geriye dönersek çok daha farklı şeyler olur. Önemli bir şey silah bırakılması ama tabii dediğimiz gibi kamuoyunun görüşmelerden bilgisi yok. Ne konuşulduğundan bilgisi yok. Yapılan pazarlıklardan bilgisi yok. Umarım Türkiye'de herkesin kabul edebileceği bir süreç başlar ve Türkiye bu beladan kurtulur." 

Ağbaba, federasyona bağlı amatör kulüp oyuncularına hediyeler verdi.