Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Canbay:

- "Bu tezkereler, kesinlikle Türkiye'nin faydasına, menfaatine ve lehine değildir. Suriye'nin, Irak'ın lehine değildir"

MALATYA (AA) - Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay, TBMM'den geçen Irak ve Suriye tezkeresine ilişkin, "Bu tezkereler, kesinlikle Türkiye 'nin faydasına, menfaatine ve lehine değildir. Suriye'nin, Irak'ın lehine değildir" dedi.

Canbay, Saadet Partisi İl Başkanlığında düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, bayramın bütün insanlığa hayırlar getirmesini diledi.

Bayramların sevinç, yardımlaşma ve dayanışma günleri olduğunu ifade eden Canbay, özellikle İslam topraklarında yaşanan zulümlerin bu sevinçlere gölge düşürdüğünü belirtti.

TBMM'den geçen Irak ve Suriye tezkeresinin sorulması üzerine Canbay, şunları söyledi:

"Bu tezkereler, kesinlikle Türkiye'nin faydasına, menfaatine ve lehine değildir. Suriye'nin, Irak'ın lehine değildir. Bütünüyle İslam coğrafyasının, İslam ülkelerinden hiç birinin yararına değildir. Bu tezkereler, küresel emperyalistlerin yararınadır. Bu tezkereler, İslam coğrafyasındaki savaşta silah üreten silah tüccarlarının menfaatinedir ve noktasal olarak da sadece İsrail'in yararınadır. Bağımsız, şahsiyetli, özgün bir dış politika uygulayamaz, Amerika'nın yörüngesinde bir uydu olarak dış politikanızı sürdürürseniz sizin önünüze her zaman bu tür tezkereler gelir geçer ama bu tezkerelerin hiçbiri bu bölgeye huzur ve kardeşlik getirmez."