Sağlık personeline yönelik terör saldırıları

Sağlık personeline yönelik terör saldırıları
Sağlık personeline yönelik terör saldırıları
- Malatya İl Sağlık Müdürü Umay: "Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir"

MALATYA (AA) - Malatya İl Sağlık Müdürü Nail Umay, sağlık personeline yönelik terör saldırılarıyla ilgili "Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir" dedi

Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hilmi Ataseven, Malatya İl Halk Sağlığı Müdür Kemal Şener, şube müdürleri ve sağlık personelleri hastaneler ve sağlık çalışanlarına yönelik terör saldırılarını kınadı. Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği önünde toplanan grup adına açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Umay, haziran ayından bu yana tırmanışa geçen terör saldırılarıyla, genç ,yaşlı, çocuk, bebek demeden tüm halkı hedef alan eli kanlı terör örgünün, sağlık çalışanlarına, ambulanslara ve hastanelere yönelik alçakça saldırına devam ettiğini söyledi.

3 sağlık çalışanının terör örgütünün gerçekleştirdiği alçakça saldırılarda hayatını kaybettiğini anımsatan Umay, "Dr. Abdullah Biroğul memleketi Diyarbakır'da, Sağlık Memurumuz Eyüp Ergen ve ambulans şoförü Şeyhmus Dursun memleketleri Şırnak'ta uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edildiler. Onlarca çalışanımız alıkonuldu, ambulanslarımız, hastanelerimize ateş edildi. Sağlık hizmetleri aksatılmaya çalışıldı" diye konuştu.

Son olarak Hakkari Şemdinli'deki Devlet Hastanesinin bombalı saldırı dolayısıyla kullanılamaz hale getirildiğini ifade eden Umay,  "En büyük zararı Şemdinli'de bizlerden sağlık hizmet bekleyen halkımız gördü. Vatandaşımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz" dedi.

Sağlık çalışanlarının tek amacının hayat kurtarmak olduğunu vurgulayan Umay, şöyle devam etti:

"Çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez. Sağlık 
hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal 
insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir. Çalışanlarımızın ve masum insanların hayatlarına kastedilerek gerçekleştirilen bu eylemler, terör örgütünün insani değerlerden ne kadar uzaklaştığının da kanıtı niteliğindedir. Hiçbir dinde, hiçbir kültürde yeri olmayan acizlik göstergesi bu saldırılar ve bu çağ dışı anlayış, dünya medeniyetine önderlik etmiş bu topraklarda kendine yer edinemeyecektir." 

Umay, teröre en büyük cevabın birlik ve beraberlik içinde hareket edilerek verilebileceğini söyledi. Umay, "Bizler tüm engellemelere rağmen, din, dil, ırk ayrımı gözetmeden insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda binlerce yıldır kardeşçe yaşayan insanımızın sağlığını daha ileriye taşıma gayreti içinde olacağız. Terör bizi asla yıldırmayacak ve asla amacına ulaşamayacaktır" dedi.