Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı
Samsun'daki doktora silahlı saldırı
- Malatya, Kayseri ve Tokat'taki sağlık çalışanları, Opr. Dr. Furtun'un öldürülmesini sağlık hizmetine 15 dakika ere vererek protesto etti

MALATYA / KAYSERİ / TOKAT (AA) - Samsun'da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun için Malatya, Kayseri ve Tokat'taki sağlık çalışanları saat 09.00-09.15 arası sağlık hizmetlerine ara verdi.

Malatya Devlet Hastanesi poliklinikler önünde bir araya gelen sağlık çalışanları Furtun'a yönelik silahlı saldırıyı kınadı. 

Burada konuşan Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hilmi Ataseven, ülkenin yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşabilmesi adına, hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişilik çalışanlarıyla, sağlık için emek veren büyük bir ailenin mensupları olduklarını söyledi. 

Ataseven, "Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerle meslektaşımız Opr. Dr. Kamil Furtun'un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan 'Sağlık ve Şiddet' kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından evlatlarınız olarak derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız" dedi.

Mesleği icra ederken kin, nefret ve şiddetin diliyle karşılarına çıkanlara en büyük dersi ancak ve ancak hep birlikte verebileceklerini kaydeden Ataseven, insan hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşen bu çirkin durumun sadece yasal düzenlemelerle sıfır noktasına getirilmesinin beklenemeyeceğini söyledi. Ataseven, "Şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor. Şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar kadar, yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp, insani duyguları istismar edenlere karşı da tüm halkımızı ve sağlık çalışanlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

İl Sağlık Müdürü Nail Umay da bundan önce almış oldukları birçok tedbire rağmen sağlık çalışanlarına yönelik şiddetti istedikleri noktalara getiremediklerini belirtti.  

Amaçlarının bu şiddeti basın ve halkın desteğiyle, el birliğiyle en kısa zamanda ortadan kaldırmak olduğunu vurgulayan Umay, şunları kaydetti:

"Unutmayın ki bizler sizin için gerekli olan tüm sağlık hizmetlerini en iyi şekilde vermeye gayret ediyoruz. Bize yönelik yapılan şiddette ise sizlerin desteği olmadan bu problemi ortadan kaldırmamız da mümkün olmayacak. Bu nedenle öncelikle basın mensuplarımızın bu konuda duyarlılık göstermesini, halkımızın, hastalarımızın bu konuda gerekli duyarlılığı göstermeleri ve bize destek olmanızı istiyoruz. Sizlerle birlikte varız ve şiddeti de sizlerle birlikte yeneceğiz. Sağlıkta şiddetin her türlüsüne karşıyız ve desteğinizi bekliyoruz." 

- Kayseri   

Kayseri'de de Furtun için sağlık çalışanları 15 dakika hizmet vermedi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinikler önünde toplanan doktorlar adına açıklama yapan Başhekim Doç. Dr. İbrahim Özcan, Samsun'da hayatını kaybeden Furtun'a yapılan saldırıyı kınadı.

Yaşanan olayın kendilerini üzdüğünü belirten Özcan, "Bizlere güvendiniz, büyüttünüz, okuttunuz, sağlığınızı emanet ettiniz. Her biriniz ailesinde sağlık çalışanı olarak hizmet edenler bulunmaktadır. Bizler de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden çalışıyor, ter döküyoruz" dedi.

Üst üste yaşanan olayların sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu tükenme noktasına getirdiğini vurgulayan Özcan, şöyle devam etti:

"Farklı şehirlerde sağlık çalışanlarımız katledildi. Bir sağlık çalışanının şiddete uğradığında hepimizin canı acıyor. Meslektaşlarımızın gelecek umudu, yaşam sevinci motivasyonunu öldürüyor. Sizi muayene ve ameliyat eden eli kırılıyor. Hastalarımızı tedavi eden, ağrılarımızı dindiren, şifaya sebep olan eller mübarektir. Halka hizmet eden hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın öfkeyi değil, teşekkürü hak etmektedir. Nice hayatlar kurtaran doktorlarımızın hayatları karşısında da lütfen saygımızı ve nezaketimizi kaybetmeyelim. Bu nedenle şifa veren eller sizlerden kendilerini anlayan yürekler istiyor." 

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer da son yıllarda artarak devam eden sağlık çalışanları ve doktora yapılan şiddeti kınayarak, Meclis olarak şiddetin karşısında olduklarını belirtti.

- Tokat

Tokat'ta da Furtun'un meslektaşları arkadaşlarının silahlı saldırı sonucu ölmesini protesto etti. 

Tokat Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık çalışanları adına konuşan Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet Erşan,  Türkiye 'nin güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşabilmesi adına, hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişilik çalışanıyla sağlık için emek veren büyük bir ailenin mensupları olduklarını söyledi.

"Sağlık ve Şiddet" kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından endişe ve üzüntü duyduklarını belirten Erşan, "Bizlere güvendiniz, okuttunuz, büyüttünüz ve sağlığınızı emanet ettiniz. Bizler de bu emanete en iyi şekilde sahip çıkabilmek, sizlerin güvenini ve emeğini boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden çalışıyor, ter döküyoruz. Sizlere geçmiş yıllarla mukayese edilemeyecek nitelikte, gelişen tıp teknolojilerinin en iyi ürünleriyle donatılmış sağlık tesislerimizde hizmet vermekteyiz" dedi.

İnsani duyguları istismar edenlere karşı da tüm halkı ve sağlık çalışanlarını dikkatli olmaya çağıran Erşan, Furtun'a yapılan silahlı saldırıyı kınadıklarını söyledi.

Sağlık çalışanları konuşmanın ardından ölen meslektaşları için dua etti. 

 Hasta bakımına 15 dakika ara veren sağlık çalışanları konuşmaların ardından görevlerine döndü.