Sanayi işletmelerine sicil kaydı uyarısı

Sanayi işletmelerine sicil kaydı uyarısı
Sanayi işletmelerine sicil kaydı uyarısı
MALATYA (AA) - Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, sanayi işletmelerine sicil kaydı konusunda uyarılarda bulundu. Gülaçtı, yaptığı...

MALATYA (AA) - Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, sanayi işletmelerine sicil kaydı konusunda uyarılarda bulundu. 

Gülaçtı, yaptığı yazılı açıklamada, Yeni Sanayi Sicil Tebliğinin yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Tebliğin pek çok yeniliği de beraberinde getirdiğini kaydeden Gülaçtı, tebliğle üretime geçen ve üretimde bulunan işletmelerin sanayi siciline kayıtlarının e-devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda yapılabileceğini belirtti. 

Sanayi işletmelerinin sanayi siciline kayıt olabilmesi için aranan en az bir işçi çalıştırma şartının kaldırıldığını ifade eden Gülaçtı, böylece işçi çalıştırmayan imalatçı işletmelerin de sanayi siciline kayıt yaptırabileceğini vurguladı. Sanayi siciline kayıtlı tüm işletmelerin, yıllık işletme cetveli beyanı, değişiklik ve iptal işlemlerini de yine Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirebileceklerini kaydeden Gülaçtı, tebliğ sayesinde sanayi işletmeleri hakkında daha doğru ve güvenilir veri toplanarak kullanıcıların hizmetine sunulacağını bildirdi.      

Gülaçtı, ayrıca ilgili kanun maddesi uyarınca faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın sanayi işletmelerinden sanayi siciline kayıt olmayanlardan 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt işlemini tamamlayanlar hakkında idari para cezası uygulanmayacağına işaret etti.