Sanayi Sicil Kaydı için verilen süre 31 Aralık'ta doluyor

Sanayi Sicil Kaydı için verilen süre 31 Aralık'ta doluyor
Sanayi Sicil Kaydı için verilen süre 31 Aralık'ta doluyor
MALATYA (AA) - İşletmelerin sanayi sicil kaydı yaptırmaları için verilen süre 31 Aralık Çarşamba günü doluyor.Malatya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl...

MALATYA (AA) - İşletmelerin sanayi sicil kaydı yaptırmaları için verilen süre 31 Aralık Çarşamba günü doluyor.

Malatya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, yaptığı yazılı açıklamada, sanayi siciline kaydı olması gerekip de bugüne kadar kaydını yaptırmayan işletmelere, 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt olmaları halinde idari para cezası uygulanmayacağını belirtti. 

Sanayi işletmelerinin üretim faaliyetlerine başladıktan sonra 2 ay içinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemi'ne dahil olması gerektiğini hatırlatan Gülaçtı, kaydı olmayan işyerlerine idari para cezası uygulandığını vurguladı. 

Sanayi Sicil Belgesi almak için ilk kayıt müracaatında bulunan mikro işletme vasıflarını taşıyan sanayi işletmelerinden kapasite raporu olmayanlar için firma beyanı esas alınacağını kaydeden Gülaçtı, "Kayıt işlemleri elektronik ortamda 'https://sanayisicil.sanayi.gov.tr' adresinden yapılmaktadır. Sanayi işletmesinin zamanında sanayi siciline tescil ettirilmemesi, faaliyete son ya da ara verme, yeniden üretime başlama ve değişiklik hallerinin süresinde bildirilmemesi, yıllık işletme cetvellerinin süresinde verilmemesi halinde 759 lira para cezası kesilmekte, Sanayi Sicil Belgesi'nin yetkililere ibraz edilmemesi durumunda 379 lira ve istenen bilgilerin gerçeğe aykırı beyan edilmesi halinde ise bin 520 lira ceza uygulanmaktadır" ifadelerini kullandı.