Şehir merkezinde hayvan yetiştiricilerine denetim

Şehir merkezinde hayvan yetiştiricilerine denetim
Şehir merkezinde hayvan yetiştiricilerine denetim
- Malatya Büyükşehir Belediyesince 7 ayda ahır ve besi damı bulunan bin hane denetlendi

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 7 ayda şehir merkezinde ahır ve besi damı bulunan bin haneyi denetledi. 

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, şehir merkezinde büyük ve küçükbaş hayvan beslemenin çevre ve insan sağlığını tehdit eden sonuçlar yarattığı, bu nedenle şehir merkezinde hayvan besleyenler hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.

İnsan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen, görüntü ve çevre kirliliği yaratacak bu tür faaliyetlerin, ilgili kanunlar gereği meskun mahal ve mahalle aralarında yasaklandığı anımsatılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından 1 Ocak - 30 Temmuz 2015 tarihleri arasında Malatya Merkez Yeşilyurt ve Battalgazi ilçeleriyle Arapgir, Darende, Hekimhan, Kuluncak, Doğanşehir ve Arguvan ilçelerinde denetimler yapıldığı kaydedildi. 

Kurallara uymayanlar hakkında ihtar tutanakları düzenlendiği vurgulanan açıklamada, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nca denetimlerin 2 ayrı ekiple yapıldığı, gündüz 4, gece 2 olmak üzere toplam 6 ekibin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü ifade edildi.

Ekiplerin 7 aylık süre içerisinde ahır ve besi damı bulunan yaklaşık bin haneyi kontrol ettiği bildirilen açıklamada, kontroller sırasında, kendilerine verilen süre içerisinde ahır ve besi damlarını meskun mahal dışına çıkarmayan hayvan sahipleri hakkında tutanak düzenlenerek encümene sevk edildiği ve encümen tarafından verilen karar doğrultusunda haklarında yasal işlem başlatıldığı vurgulandı.

Hayvansal atıkların çevre kirliliğinin yanı sıra insan sağlığını da olumsuz etkilediği hatırlatılan açıklamada, hayvan sahiplerinin bu konuda daha duyarlı olmaları ve kanunlarda belirtilen şartları yerine getirmeleri istendi.