Şiddet yuvası yıkılarak hizmet binası inşa edildi

Şiddet yuvası yıkılarak hizmet binası inşa edildi
Şiddet yuvası yıkılarak hizmet binası inşa edildi
- Malatya'da 2005 yılında bakıcıların çocuklara şiddet uygulaması iddialarıyla gündeme gelen Malatya 0-6 Yaş Çocuk Yuvası binası yıkılarak yenisi inşa edildi - AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 5 milyon 200 bin lira harcanarak yapılan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü hizmet binasında incelemelerde bulundu

MALATYA (AA) - Malatya'da 2005 yılında bakıcıların çocuklara şiddet uygulaması iddialarıyla gündeme gelen Malatya 0-6 Yaş Çocuk Yuvası binası yıkılarak yenisi inşa edildi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, yapımı yeni tamamlanarak hizmete alınan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne giderek inceleme ve ziyarette bulundu.

İl Müdürlüğüne gelen Çalık, hizmet binası yerleşkesinde çevre düzenleme çalışması yürüten işçilerle sohbet etti.

İl Müdürü Oktay Taş ve müdür yardımcıları tarafından karşılanan Çalık, kurumdaki hizmet birimlerini gezdi, bilgiler aldı.

Oktay Taş'ın makamında gazetecilere açıklamalarda bulunan Çalık, Selçuklu mimarisi örnek alınarak yapılan hizmet binasının 5 milyon 200 bin liraya mal olduğunu söyledi.

Çalık, binanın Malatya 0-6 Yaş Çocuk Yuvası'nın yerine yapıldığını belirtti.

Yuvanın 2005 yılında çocuklara şiddet uygulanması iddialarıyla gündeme geldiğini hatırlatan Çalık, şunları kaydetti:

"Burada çalışan insanların çocuklarımıza uyguladığı şiddet yüreklerimizi inanılmaz derecede yaralamıştı. Bu hadisesinin Malatya'nın üzerinde karabulut gibi dolaşmasını engellemek için yapmış olduğumuz girişimler netice vermiş ve Türkiye'de ilk kez kentimizde Malatyalı iş adamlarının desteğiyle 'Sevgi Evleri' inşa edilmişti. Bu kapsamda, 18 ev inşa edildi. Burada çocuklarımız aile ortamında bakıldı ve bu evlerimiz tüm Türkiye'ye örnek oldu."

- "Yaralar sarıldı"

Bu yuva binasının yıkılması için girişimde bulunduklarını kaydeden Çalık, "Hem o görüntüler ortadan kaldırıldı, hem manen yaralarımız sarıldı, hem de fiziki yapılarımız çok ciddi manada iyileştirildi. Malatya'ya yakışan fiziki şartları oluşturduk, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binası kazandırdık" dedi.

Koruyucu aile uygulaması ve evde bakım ücreti hizmetlerine dikkati çeken Çalık, "Bu yıl 5 bin 442 engellimize yaklaşık 43 milyon lira evde bakım ücreti verdik. Mayıs ayından bu yana Malatya'da doğan 3 bin 572 bebeğe 1,5 milyon lira doğum hediyesi verdik. Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi kurduk" ifadelerini kullandı.

Çalık, 1 Kasım'dan sonra her ailenin bir uzmanı olacağını belirterek, Malatya'ya engelsiz yaşam merkezi ve bakım ve sosyal yaşam merkezini de kazandıracaklarını sözlerine ekledi.