Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma Töreni düzenlendi

Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma Töreni düzenlendi
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma Töreni düzenlendi
MALATYA (AA) - Malatya'nın Darende ilçesinde Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma Töreni düzenlendi.Tören, Fatih Çolak'ın Kuran-ı Kerim tilavetinin...

MALATYA (AA) - Malatya'nın Darende ilçesinde Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma Töreni düzenlendi.

Tören, Fatih Çolak'ın Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı.

Tilavetin ardından konuşan Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser, hayatının tamamını insanlığa hizmete adayan Osman Hulusi Efendi'nin bu yolda birçok çalışmalarda bulunduğunu ve birçok vakıf faaliyetlerine iştirak ettiğini söyledi.

Hulusi Efendi'nin yaşadığı hayatla gerek insani ilişkilerde gerekse imar hadiselerinde ve hayır müesseseleri yapımında en önde gittiğini belirten Eser, "Asırlardır Şeyh Hamid-i Veli, Somuncu Baba Camini ayakta tutan ruh, saf iman, tertemiz bir itikat, hizmet aşkı, ruh birlikteliği ve kültürel değerlerimizdir. Çeşitli restorasyonlarla bu mabedin yüzyıllardır etrafına ışıklar saçması bir kültürel faaliyettir. Yüz binlerce ziyaretçiye daha iyi hizmet verebilmek maksadıyla yapılan imar ve ihya faaliyetleri, vakıf hizmetleri ile yeni cami projesi, gönül birliğinin en müstesna örnekleridir. Hulusi Efendi'nin, Darende merkezindeki her okul, cami ve kültür yapıtında harcı vardır" diye konuştu.

Hulusi Efendi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Demir de Hulusi Efendi Vakfı'nın Anadolu'da maneviyatın mayalandığı güzide mekanlardan olduğunu ifade ederek, "Veliler yurdu Darende,  tarihi, milli ve manevi değerleriyle artık ülke sınırlarını aşmış, gönül iklimlerinde, dünyanın her tarafından ziyaretçilerin geldiği bir ziyaretgah olmuştur" dedi.

Vakfın kurumsal bir inkişafla insanlığın ümidi, kimsesizlerin kimsesi olmaya çalıştığını aktaran Demir, "Bu doğrultuda eğitim , kültür, sosyal yardım alanlarında, yeni projelerle çalışmalar yapılmaktadır. Vakfımız, bütün faaliyetlerini, yaptığı her hizmeti Allah'ın rızasını gözeterek gerçekleştirmektedir" diye konuştu.

Tören, Hulusi Efendi Hazretleri için okunan 1001 hatim duasının ardından sonra sona erdi.

Öğleden sonraki etkinlikte Hulusi Efendi Vakfı Sosyal Tesisi ile " Türkiye 'nin renkleri" adlı kermesin açılışları gerçekleştirildi.