Spor Tırmanış Büyükler Boulder Türkiye Şampiyonası

Spor Tırmanış Büyükler Boulder Türkiye Şampiyonası
Spor Tırmanış Büyükler Boulder Türkiye Şampiyonası
- Malatya'da düzenlenen şampiyona sona erdi

MALATYA (AA) -  Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Malatya'da düzenlenen  Spor Tırmanış Büyükler Boulder Türkiye Şampiyonası, sona erdi.

İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu Spor Salonu'ndaki finallere, çeşitli illerden 23 erkek ve 13 kadın sporcu katıldı.

Şampiyona finallerinde, bayanlar kategorisinde, Kartal Dağcılık ve Doğa Spor Kulübünden Lara Özak birinci, Akdeniz Üniversitesi Spor Kulübünden Sevda Geyik ikinci ve İstanbul Gençlik Spor Kulübünden Samira Saygılı üçüncü oldu.

Erkekler kategorisinde ise Türk Eğitim Derneği (TED) Spor Kulübünden Ali Şen birinci, Doğa Aktivite Grubu Derneği Spor Kulübünden Turhan Özer ikinci ve Malatya Gençlik Hizmetleri Spor Kulübünden Safter Aslan üçüncülüğü elde etti.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Faik Can Özen, şampiyonanın ardından, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayanlar ve erkeklerde ilk üç sırayı alan sporcuların, mayıs ayında Avusturya'nın İnsburg kentinde yapılacak Avrupa Şampiyonası elemelerinde Türkiye'yi temsil edeceğini belirtti.  

Spor tırmanış duvarlarının sadece üniversitelerde olduğunu ifade eden Özen, "Türkiye'de sadece üniversitelerde yapılan bir spor dalı gibi gözüküyor. Bizim çabamız, bunu alt tabana götürüp küçük yaşlara indirmek ve dünya sıralamasında yerini almak" diye konuştu. 

Şampiyonada dereceye giren sporculara madalyaları, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Davut Özbağ tarafından verildi.