Suriyeli sığınmacılara eğitim desteği

Suriyeli sığınmacılara eğitim desteği
Suriyeli sığınmacılara eğitim desteği
- Malatya'daki konteyner kentte kalan sığınmacılar için Zenginleştirilmiş Eğitim Sınıfı ve Diyanet Merkezi açıldı - Vali Kamçı: "Aziz milletimizin hamiyetperverliği, bu mağdur kardeşlerimize ve masum çocuklarımıza yurt hasretini fazlasıyla unutturmuştur"

MALATYA (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Malatya'daki konteyner kente yerleştirilen Suriyeli sığınmacılar için Zenginleştirilmiş Eğitim Sınıfı ve Diyanet Merkezi açıldı.

Beydağı Konaklama Tesisinde yaşamını sürdüren Suriyeli çocuklar için  Sosyal Destek Programı kapsamında, Kalkınma Bakanlığı, Malatya Valiliği ve İnternet Habercileri Derneğinin birliğinde, 4 konteynerlik Zenginleştirilmiş Eğitim Sınıfı oluşturuldu.

Sınıfın açılışı, Malatya Valisi Süleyman Kamçı ve protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Suriyeli çocuklarla sohbet eden Kamçı, açılışın ardından sınıfı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Kamçı, daha sonra, konteyner kentteki kadın ve çocuklara dini eğitim vermek amacıyla Malatya Valiliği ve İl Müftülüğünce kurulan Diyanet Merkezi'nin açılışına katıldı.

Malatya halkının misafirperverliğini sunduğu insanlara devletin şefkat elini uzatmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Kamçı, Suriye'deki gelişmelerden en çok etkilenenlerin kadınlar ve çocuklar olduğunu ifade ederek, "Evlerinden, yurtlarından uzak kalmak, onları derinden üzmüş ve mağdur etmiştir fakat aziz milletimizin hamiyetperverliği, bu mağdur kardeşlerimize ve masum çocuklarımıza yurt hasretini fazlasıyla unutturmuştur. Barınma, sağlık ve eğitim gibi önemli insani ihtiyaçları karşılanan kardeşlerimizin dini ihtiyaçları da unutulmamıştır ve güçlü devletimiz, Suriyeli misafirlerimizin bu ihtiyaçlarına da çare bulmayı kendine vazife edinmiştir" diye konuştu.

İl Müftüsü Ümit Çimen de Malatya'da misafir olan Suriyelileri dini konularda aydınlatmak üzere Diyanet Merkezi oluşturduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından, merkezin açılışı gerçekleştirildi.  Merkezi gezerek burada eğitim görenlerle sohbet eden Kamçı, Suriyeli mültecilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.