Suriyeliler bayramda etsiz kalmayacak

- Malatya Sivil Toplum Örgütleri Mülteciler ile Kardeşlik ve Dayanışma Platformu'nun düzenlediği "Suriyeli misafirler için kurban eti yardım kampanyası" kapsamında, konteyner kentte kalan 7 bin 600 sığınmacıya kurban eti dağıtılacak - İzollu Tepe Derneği Başkanı Yağ: "Burada, kardeşlik ve dayanışmayı pekiştirmek istiyoruz, başka bir amacımız yok" - Suriyeli Ali: "Bir anne çocuğuna nasıl bakıyorsa, bize öyle baktılar. Türk milletine ve devletine çok teşekkür ediyoruz"

MALATYA (AA) - RAMAZAN KAYA - Malatya Sivil Toplum Örgütleri Mülteciler ile Kardeşlik ve Dayanışma Platformu'nun düzenlediği "Suriyeli misafirler için kurban eti yardım kampanyası" kapsamında konteyner kentte kalan 7 bin 600 Suriyeli sığınmacıya bayramda kurban eti dağıtılacak. 

Malatya Valiliği öncülüğünde oluşturulan platformda biraraya gelen yaklaşık 50 sivil toplum kuruluşu, düzenledikleri çeşitli yardım kampanyalarıyla, gerek kentte yaşayan ihtiyaç sahiplerine gerekse Beydağı Konaklama Tesisinde bulunan sığınmacılara ve Suriye'deki mağdurlara yardımda bulunuyor.

Bu kapsamda, geçen yıl Kurban Bayramı'nda konteyner kentte kalan Suriyeliler için 10 ton et toplayan ve her aileye 1,5 kilo et dağıtan platform, bu yıl 20 ton et dağıtmayı planlıyor. 

Konteyner kentin sorumlu yöneticisi Nihat Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenlenen bu kampanyayla, konteyner kentte kalan bütün misafirlerinin evlerine bayramı ulaştırmaya çalışacaklarını söyledi. 

Hayırseverlerin kampanyaya yoğun ilgi gösterdiğini belirten Yazıcıoğlu, "Geçen yıl ki Kurban Bayramı'nda Malatya halkının duyarlılığını gördük. Konteyner kentte kalan misafirlerimize fazlasıyla et dağıttık. İnşallah bu sene daha çok kurban eti dağıtacağız" diye konuştu. 

İzollu Tepe Derneği Başkanı Halit Yağ ise kentteki misafirlerine bayramın geldiğini hissettirmek istediklerini anlattı. 

Devletin sığınmacıların her türlü ihtiyacını karşıladığını vurgulayan Yağ, "Buradaki amaç, Suriyeli misafirlerimizin bayram günü evlerine, tencerelerine taze et girmesini temin etmek. Ramazan'da da böyleydi. İftar programları düzenlemek suretiyle Ramazan'ın geldiğini, manevi havasını hissettirmiş olduk. Burada kardeşlik ve dayanışmayı pekiştirmek istiyoruz, başka bir amacımız yok" dedi.

- "Bir anne çocuğuna nasıl bakıyorsa, bize böyle baktılar" 

Konteyner kentte oluşturulan E Mahallesi'nin muhtarı Abdulhalim Cuma da 8 kişilik ailesiyle Hama'dan Türkiye 'ye sığındıklarını belirtti. 

Kurban Bayramı gelmesine rağmen mutlu olamadıklarını ifade eden Cuma, "Biz büyükler olarak ne yazık ki mutlu değiliz ama çocukların mutlu olması için aileleri marketten alışveriş yapıp onlara tatlı, yemek türleri hazırlıyor. Her zaman , çocuklar mutlu olsun diye, bir şey hatırlamasınlar diye mutlu etmeye çalışıyoruz. Mağazamızdan da çocuklara bayramlık kıyafet alacağız" şeklinde konuştu. 

Türkiye'nin ikinci vatanları olduğuna dile getiren Cuma, ülkelerine döndüklerinde Türkiye'yi asla unutmayacaklarını ve her zaman ziyaret edeceklerini kaydetti.

F Mahallesi Muhtarı Mahmud el Ali de 10 kişilik ailesiyle Hama'daki iç savaştan kaçarak Malatya'ya geldiklerini aktardı.

Hayırseverlere teşekkür eden Ali, "Allah hayırlarını kabul etsin. Onlar bize her zaman hayırda bulundular. Rabbim onları eksik etmesin. Savaşın bir an önce bitmesini diliyoruz, bayramları memleketimizde geçirmek istiyoruz. Türkiye'ye çok minnettarız. Bir anne çocuğuna nasıl bakıyorsa, bize öyle baktılar. Türk milletine ve devletine çok teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.