Suriyeliler için yaptırılan geçici eğitim merkezi açıldı

Suriyeliler için yaptırılan geçici eğitim merkezi açıldı
Suriyeliler için yaptırılan geçici eğitim merkezi açıldı
- Malatya'da UNICEF'in AFAD aracılığıyla yaptırdığı 12 derslikli geçici eğitim merkezi törenle hizmete girdi - Merkezde 350 Suriyeli öğrenci eğitim görecek

MALATYA (AA) - Malatya'da, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Afet ve Acil Durum Yönetim Durumu Başkanlığı (AFAD) aracılığıyla yaptırdığı 12 derslikli geçici eğitim merkezi törenle açıldı.

Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Battalgazi ilçesindeki rduzu Ali Fevzi Ağan Geçici Eğitim Merkezi'nin açılışında, Türk Milleti'nin kucak açtığı Suriyelilere sunulan güzel bir hizmete daha şahitlik ettiklerini söyledi.

UNICEF'in AFAD aracılığıyla yaptırdığı okulun Suriyeli öğrencilerin eğitimine büyük katkı sağlayacağına inandığını anlatan Kamçı, şöyle devam etti:

"Mağdur komşularımızın umut kapısı, can simidi olan devletimiz, bu hususta üzerine düşeni fazlasıyla yapmaktadır. Bölgenin mazlum halkına her zaman kucak açan ülkemiz dünyanın dört bir yanında insanlık dersi vermektedir. Türkiye'nin gösterdiği çabalara, bu örnekte olduğu gibi bütün ülkeler, yerel ve uluslararası kuruluşlar destek olduğu müddetçe bölgedeki sorunların bitmemesi mümkün değildir. Ümit ediyorum ki Türkiye'nin bölge barışına sağladığı katkılar bütün ülkelere örnek olur, yapılacak ortak çalışmalarla akan kanın ve göz yaşının önüne geçilir."

Vali Kamçı, başta UNICEF olmak üzere okulun hizmete sunulmasında katkısı bulunan AFAD, Milli Eğitim Bakanlığı ve Meşale Derneğine teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise Türkiye'nin bölgede kaçanların sığınacağı tek liman olduğunu söyledi.

Türkiye'de misafir edilen Suriyelilerin her türlü imkanlarının karşılandığını aktaran Çakır, yurt dışındaki bazı kampların ise kötü durumda olduğunu ifade etti.

- 350 Suriyeli öğrenci eğitim görecek

Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya'daki kampta 3 bin 400, okullarda 200, Meşale Derneği işbirliği içerisinde ise 384 Suriyeli öğrencinin kentteki eğitim ve öğretim faaliyetlerinden yararlandığını kaydetti.

Tatlı, geçici eğitim merkezinde 350 öğrencinin eğitim göreceğini bildirerek, çocukların eğitime katkı sunan UNICEF, AFAD, ve Meşale Derneğine teşekkür etti.

Meşale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tamer Çalhan ise Suriyeli gençleri hayata hazırlamak, sokaktan kurtarmak ve gelecekte Suriye'nin inşasında rol almalarına katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

Suriyelilere yardımlarının sürdüğünü ancak eğitim projesini daha anlamlı bulduklarını belirten Çalhan, desteklerinin süreceğini kaydetti.

Uluslararası Göç Örgütü Satın Alma ve Lojistik Sorumlusu Onur Demir de uzaklık ve ulaşım sorununun çoğu kez eğitime engel teşkil ettiğini vurgulayarak, "Bu nedenle geçici eğitim merkezindeki öğrencilere taşıma hizmeti sağlayacağız. Uluslararası Göç Örgütü, Suriyeli çocukların okula gitmesine lojistik destek sağlamaktan dolayı gurur duyuyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Suriyeli öğreniciler çeşitli gösteriler sundu.

Daha sonra kurdele kesilerek merkezin açılışı gerçekleştirildi. Suriyeli öğrenciler, dersliklerde eğitime başladı.

Açılışa AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, ilgililer ve davetliler de katıldı.