Suriyelilere ilaç ve gıda yardımı

Suriyelilere ilaç ve gıda yardımı
Suriyelilere ilaç ve gıda yardımı
MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, Suriyelilere ilaç ve gıda yardımında bulundu. Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sağlık ve Sosyal İşler...

MALATYA (AA) - Malatya Büyükşehir Belediyesi, Suriyelilere ilaç ve gıda yardımında bulundu. 

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı binası önünde düzenlenen törende, 350 gıda kolisini MAZLUMDER Malatya Şube Başkanı Kadir Yılmaz'a, 110 ilaç kolisini de İyilikder Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Malatya Temsilcisi Mehmet Yel'e teslim etti.   

Çakır, burada yaptığı konuşmada, yerel yönetimler olarak bu tür yardımları sürekli yaptıklarını belirtti.

Yardımların sivil toplum kuruluşları üzerinden yapılmasının önemine vurgu yapan Çakır, MAZLUMDER ve İyilikder'in de bu yardımları toplayarak ilgili yerlere ulaştırmada önemli görevler üstlendiğini kaydetti. 

Dernek yöneticilerini ve gönüllüleri tebrik eden Çakır, "Herkesin bu konuda duyarlı olması, bu arkadaşlarımıza destek çıkması gerekiyor. Biz zaman zaman yurt dışı da olmak üzere pek çok organizasyona destek verdik. Önemli oranlarda gıda yardımında bulunduk" dedi. 

Kadir Yılmaz da yaklaşık 4 yıldır ülkelerinde milyonlarca insanın kendi yönetimleri tarafından mağdur edildiğini savundu.

Yöneticilerin pek çok kez yardımlar yaptığını anımsatan Yılmaz, bağışta bulunmak isteyen hayırseverlerin de dernekler üzerinden yardım yapmasının bağışların ihtiyaç sahibi Suriyeli ailelere daha sağlıklı ve eşit miktarda ulaşmasını sağladığını vurguladı.

Tespitlere göre Malatya'da yaklaşık 4 bin kişilik 602 ailenin halkın içinde yaşadığını, bunlara giysi yardımında bulunduklarını ve belediye sayesinde de gıda ihtiyaçların bir kısmını karşıladıklarını anlattı.

Ailelerin ısınma problemleri olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Acilen bunların kömüre, oduna ihtiyaçları var. Devlet yetkililerine sesleniyorum. Isınamıyorlar. Halkımız da inşallah bu süreçte duyarlılığını gösterir" ifadelerini kullandı.

İyilikder Malatya Temsilcisi Mehmet Yel de Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin ilaç ve gıda yardımlarını daha önce de Suriye'deki mazlum halka ulaştırdıklarını kaydetti.

Şimdi de belediyenin kendilerine 110 koli ilaç yardımında bulunduğunu dile getiren Yel, bu kolileri 2 gün içerisinde Suriye halka ulaştırmak üzere yola çıkaracaklarını söyledi.

Dernek yöneticileri, yardımlardan ötürü Çakır'a teşekkür etti.