Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Malatya Ortak Değerler Platformu, saldırıyı kınadı

MALATYA (AA) - Malatya Ortak Değerler Platformu, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısını kınadı. 

Platformdan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye 'nin de içinde bulunduğu Ortadoğu 'da mesajların kan ve terör üzerinden verildiği belirtildi.

Emperyalist güçlerin, Ortadoğu ve İslam coğrafyasını küresel hesaplarının kurbanı etmek istediği ifade edilen açıklamada, "Şu an kim tarafından hangi amaçla yapıldığı belli olmayan Suruç'daki bombalı saldırıyı nefretle kınıyoruz. Saldırının en kısa sürede aydınlatılarak, benzer olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını istiyoruz" ifadelerine yer verildi.

 Bu tür olaylarda sağduyulu davranılması gerektiği belirtilen açıklamada, şunları kaydedildi:

"Bu anlayışı destekleyen, cesaret veren, temel yaşam haklarına kasteden, mala zarar veren herkesi şiddetle kınıyoruz. Suruç'ta yaşanan saldırıyı, Hatay'daki, Gaziantep'teki, 6-7 Ekim Diyarbakır olayları, gezi olayları ve paralel örgüt yapısını bağımsız olarak göremeyiz. Bu saldırıyı Türkiye'nin duruşu ve küresel hesaplardan bağımsız olarak okumak mümkün değildir. Benzer saldırılar 7 Haziran öncesinden başlayarak devam etmektedir. Adana, Mersin, Ağrı, Erzurum, Diyarbakır saldırıları gibi burada amaçlanan, Türkiye'yi DEAŞ terör örgütüne destek oluyor algısı oluşturmaktır. Bu algı ve yapılan tahrikler üzerinden 6-7 Ekimde 50'yi aşkın insanımız hayatını kaybetti. Bugün Suruç'ta yaşanan olay üzerinden aynı tahrik ve nefret söylemiyle büyük bir sorumsuzluk örneği sergilenmektedir. Bu ve benzeri olaylar küresel bir hesabın ürünü olarak görülmelidir. Birçok unsur gibi DEAŞ de bu hesapların bir parçası olarak kullanılmaktadır."

Hamasi tutum ve davranışların, tehdit ve nefret dilinin kimseye bir şey kazandırmayacağı, küresel hesap sahiplerinin değirmenine su taşıyacağı anlatılan açıklamada, "Ortak Değerler Platformu olarak kamuoyunu, özellikle bölge halkımızı, devleti, siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, kanaat önderlerimizi bu konuda daha duyarlı ve sağduyulu davranmaya davet ediyor, Suruç'ta meydana gelen insanlık dışı alçakça saldırıyı lanetliyor, yaralılara acil şifalar, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.