Tarihi Karakaş Konağı hizmet binası olacak

Tarihi Karakaş Konağı hizmet binası olacak
Tarihi Karakaş Konağı hizmet binası olacak
- Malatya Büyükşehir Belediyesince maliye hazinesindeki konağın belediyeye devredilmesi için girişimde bulunuldu - Konağın onarımı için proje de hazırlayan belediye, devrin ardından restore edeceği konağı hizmet binası olarak kullanmayı planlıyor

MALATYA (AA) - Malatya'daki tarihi Karakaş Konağı'nın Büyükşehir Belediyesine devrinin yapılmasının ardından restore edilerek hizmet binası olarak kullanılacağı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Malatya sivil mimarisinde önemli bir yeri bulunan ancak yıllardır atıl bekleyen tarihi Karakaş Konağı'nın Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle ayağa kaldırılması planlanıyor.

Konak, maliye hazinesinden belediyeye devredilmesinin ardından yeniden onarılarak Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası olarak kullanılacak.

Niyazi Mısri Caddesi'ndeki konağın belediyeye bırakılması için geçen yıl girişimde bulunuldu.

Büyükşehir Belediyesince bir taraftan devir işlemleri takip edilirken bir yandan da konağın restorasyonu için proje hazırlandı. Proje, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylandı. Projenin hayata geçirilmesi için konağın devir işlemlerinin tamamlanması bekleniyor.

Konağın restorasyon projesinde, çalışma odaları, toplantı salonları, misafir karşılama ve bekleme salonlarıyla çeşitli hizmet odaları bulunuyor.