Tohma Kanyonu'ndaki kudret havuzu şifa dağıtıyor

Tohma Kanyonu'ndaki kudret havuzu şifa dağıtıyor
Tohma Kanyonu'ndaki kudret havuzu şifa dağıtıyor
- Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığının analizi sonucu, suyunun romatizmal hastalıklarla cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği belirlenen Darende ilçesindeki Kudret Havuzu, yılın 4 mevsimi 22 santigrat sıcaklığıyla civar illerdeki vatandaşlar tarafından yoğun olarak ziyaret ediliyor - Doğal mağaradan çıkan kaynak suyu sayesinde hiçbir kimyasal kullanılmadan suyu sürekli temiz kalan havuz, yaz aylarında sıcaklardan bunalan vatandaşların da uğrak yeri haline geliyor

MALATYA (AA) - AYHAN İŞCEN - Malatya'nın Darende ilçesindeki Tohma Kanyonu içerisinde yer alan Kudret Havuzu, yılın 4 mevsimi sabit olan 22 santigrat sıcaklığı ve kükürtlü su yapısı sayesinde cilt rahatsızlıklarıyla romatizmal hastalıklara iyi geldiği için vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. 

Bunaltan yaz sıcaklarında serinlemek isteyenlerin de adresi olan Kudret Havuzu, dakikada 11 ton suyun kaynadığı kaya membalı yapısıyla özellikle yerli turistlerin gözdesi oldu. 

Tohma Çayı'ndaki kanyonda ilginç yapısıyla konuklarına sıcak havalarda serinlik sunan Kudret Havuzu, Hulusi Efendi Vakfı tarafından yenilenerek 80, 120 ve 150 santimetre derinliğinde birbirine bağlı 3 havuzuyla hizmet veriyor.

Vatandaşlar, ışıklandırması da gerçekleştirilen havuza gece saatlerinde de girebiliyor.  

Kudret Havuzu Sorumlusu Yücel Tazel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal bir kanyon içerisinde bulunan Kudret Havuzu'nun suyunun yaz ve kış aylarında değişmeyen sıcaklığa sahip olduğunu söyledi. Doğal mağaradan dakikada 15 litre çıkan suyla havuzun dolduğunu anlatan Tazel, bu sayede sürekli devirdaim yaptığı için havuzun sürekli temiz olduğunu ifade etti. Tazel, böylece havuzda herhangi bir kimyasal kullanılarak ilaçlama yapılmadığını söyledi. 

Havuz suyunun Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığınca analiz edildiğini aktaran Tazel, analiz sonucuna göre buradaki suyun çağın hastalıklarından stres, romatizmal eklem ağrıları ve cilt rahatsızlıkları başta olmak üzere bazı hastalıklara iyi geldiğinin kanıtlandığını vurguladı.

Eskiden beri yöre insanları başta olmak üzere vatandaşların havuza büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Tazel, ilçeye gelen yabancı turistlerin de Kudret Havuzu'na girdiklerini kaydetti.

- " Türkiye 'de belki de dünyada böylesi bir yer yoktur"

Yöre halkından Bekir Develi, Hulusi Efendi Vakfı'nın çalışmalarıyla yenilenen havuza sadece yöre halkının değil, civar illerden vatandaşların da rağbet gösterdiğini belirtti.

Havuzun dünyada bir eşi olmadığına inandığını kaydeden Develi, "Türkiye'de belki de dünyada böylesi bir yer yoktur. Bu havuzun eski halinde yüzmeyi öğrendik. Şimdi çok daha güzel oldu. Yüzme meraklılarını Darende'ye bekliyoruz" dedi.

Kahramanmaraş'tan gelen Mustafa Böke de Kudret Havuzu'nun ününü duyarak Darende'ye geldiklerini belirtti. Suyun doğal kaynak sayesinde sürekli yenilendiği için Kudret Havuzu'nun çok temiz olduğunu anlatan Böke, herkesin burayı görmesini tavsiye etti. 

Derisi sürekli kuruduğu ve döküldüğü için ailesinin şifa amacıyla kendisini istanbul 'dan Darende'ye getirdiğini anlatan Hasan Akgül de 10-15 gündür düzenli olarak girdiği Kudret Havuzu'nda şifa bulduğunu ifade etti.

Havuza girdikten sonra hastalığın azaldığının gözle görüldüğünü anlatan Akgül, tamamen şifa bulabilmek için bir süre daha burada kalacaklarını aktardı.