TOKİ Başkanı Turan:

TOKİ Başkanı Turan:
TOKİ Başkanı Turan:
- "TOKİ, Malatya Beydağı'nda 250 liradan başlayan taksitle emeklileri ve dar gelirlileri konut sahibi yapacak"

MALATYA (AA) - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ'nin Malatya Beydağı'nda 250 liradan başlayan taksitle emeklileri ve dar gelirlileri konut sahibi yapacağını bildirdi.

Turan, yaptığı yazılı açıklamada, TOKİ'nin başta emekliler olmak üzere dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak için yürüttüğü faaliyetleri hızlandırdığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda birçok ilde konut satışı gerçekleştiren TOKİ, Malatya Beydağı'nda 250 liradan başlayan taksitle emeklileri ve dar gelirlileri konut sahibi yapacak. Malatya Beydağı'nda kurayla satışa sunulan 305'i alt gelir grubu, 778'i sosyal konut olmak üzere toplam bin 83 konut için başvurular 26 Ekim-13 Kasım 2015 tarihleri arasında kabul edilecek. Alt gelir grubu kapsamında satışa sunulan konutlardan emekli vatandaşlar için yüzde 25 oranında kontenjan ayrıldı."

Turan, alt gelir grubu kapsamında satışa sunulan "2+1 niteliğindeki" 305 konutun taksitlerinin 250 liradan başlayacağına dikkat çekerek, "Konutlar yüzde 12-20 peşinat ve 180-240 ay vade seçenekleriyle satılacak. Taksit ödemeleri konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak" ifadelerini kullandı.

Toplu konut uygulaması çerçevesinde satışa sunulan 778 konutun taksit ödemelerininse 557 liradan başladığını bildiren Turan, şunları kaydetti:

"Sosyal konutlar, yüzde 10-15-25 peşinat ve 120-144-180 ay vade seçenekleriyle satılacak. Alt gelir grubu çerçevesinde konut almak isteyenlerin TOKİ'den konut satın almamış olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulün bulunmaması, Malatya ili sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşuluyla ikamet ediyor olması gerekiyor. Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması, hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 lira olması ve bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi de aranan şartlar arasında yer alıyor.

Sosyal konutlarda TOKİ'den konut satın alınmamış ve kredi kullanmamış olmaları, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulünün bulunmaması, hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi ve başvuru sahiplerinin 18 yaşını doldurmuş olması gibi şartlar aranıyor. Malatya Beydağı'nda satışı gerçekleştirilecek konutlarla ilgili ayrıntılı bilgiye www.toki.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek."


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Malatya

  ,

  Konut

  ,

  Kredi

  ,

  emekli

  ,

  lira

  ,

  taksit

  ,

  sosyal

  ,

  2015