Trambüsün "kadın sürücüleri"

Trambüsün "kadın sürücüleri"
Trambüsün "kadın sürücüleri"
- Yaklaşık 8 aydır kentte hizmet veren trambüslerin iki kadın sürücüsü, çalışma azmiyle örnek oluyor - Yolcular tarafından önce şaşkınlıkla karşılanan daha sonra iltifatlar alan kadın sürücüleri alkışlayanlar, hatta çiçek verenler bile var - Trambüs şoförlerinden Sevil Bayer: - "İşimi severek yapıyorum. Kadınların da her işin üstesinden geleceğini göstermek istiyorum"

MALATYA (AA) - VOLKAN KAŞİK -  Türkiye 'de uzun bir aradan sonra Malatya'da kullanılmaya başlanan trambüslerin iki kadın sürücüsü, kent ulaşımına renk katıyor.

Yıllar önce Ankara ve İstanbul 'da kullanılan ancak daha sonra iptal edilen trambüsler, yeni teknolojilerle donatılarak Türkiye'de ilk kez Malatya yollarında boy gösteriyor.

Yaklaşık 8 aydır kentte hizmet veren trambüslerin 23 sürücüsünden 2'sini ise kadınlar oluşturuyor. Yolcular tarafından önce şaşkınlıkla bakılan daha sonra iltifat alan kadın sürücüler, çalışma azimiyle de örnek oluyor.

Her gün 144 kilometre yol kateden kadınlar, görevlerini başarıyla sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor.

- "Eşim ve çocuklarım benimle gurur duyuyor"

Trambüs sürücülerinden iki çocuk annesi Sevil Bayer (38), AA muhabirine yaptığı açıklamada, aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla yaklaşık iki yıldır şoförlük yaptığını söyledi.

Şoförlüğe her zaman ilgi duyduğunu daha önce de belediye otobüsü kullandığını, yaklaşık 8 aydır ise trambüslerde görev yaptığını anlatan Bayer, mesleğini severek ve isteyerek yürüttüğünü ifade etti.

Mesleğine ilk etapta eşi ve çocuklarının alışmakta zorlandığını ancak şu an en büyük destekçilerinin onlar olduğunu vurgulayan Bayer, şunları kaydetti:

"Eşim ve çocuklarım benimle gurur duyuyor. Özellikle çocuklarım çok mutlular. Yolculardan ise olumlu tepkiler alıyorum. 'Helal olsun' gibi çok güzel iltifatlarda bulunuluyor. Şu ana kadar olumsuz tepki almadım. Özellikle kadınlar ve yaşlılardan tebrik alıyorum. Bu da beni mutlu ediyor. Evli ve çocuklu bir kadın olarak bu mesleği yapmak zor ancak üstesinden geliyorum. Kadınlar ellerinden hangi meslek geliyorsa onu yapmalı. Ben kadınların her mesleği başarıyla yapacağına inanıyorum."

Trambüs kullanmanın farklı bir duygu olduğunu aktaran Bayer, "İşimi severek yapıyorum. Kadınların da her işin üstesinden geleceğini göstermek istiyorum. Kadınlar da istedikleri zaman her işi yapabilir. Tüm kadınlara bu mesleği öneriyorum" dedi.

- "Özellikle kadınlar destek veriyor"

Televizyonda gördüğü kadın şoförlerin Malatya'da da olabileceğini düşünerek büyükşehir belediyesine başvurduğunu bildiren Songül İçen (33) ise gerekli eğitimleri tamamlayarak yaklaşık 8 ay önce kentte trambüs sürücüsü olarak göreve başladığını söyledi.

Küçüklüğünden bu yana araç kullandığını ve şoförlüğe ilgi duyduğunu belirten İçen, "Trambüsler Türkiye'de sadece Malatya'da kullanılıyor. Bu aracı kullanmak çok farklı ve güzel bir duygu. Vatandaşlardan ise çok olumlu tepkiler alıyoruz. Özellikle kadınlar destek veriyor. Trambüsü kullandığımı gören vatandaşlar arasında çiçek verenler, alkışlayan ve tebrik edenler dahi var. Bu da beni gururlandırıyor" diye konuştu.

Mesleğe başlamadan önce ailesinin tereddüt ettiğini ancak zamanla alıştığını anlatan İçen, "İşimi çok seviyorum. Bu mesleği yaptığım için gurur duyuyorum. Kadınlar hiçbir zaman geri planda kalmamalı. Kadın isterse her şeyi yapar. Kadınlar için imkansız hiçbir şey yok" şeklinde konuştu.

- Trambüs

Türkiye'de uzun bir aradan sonra ilk kez Malatya'da kullanılmaya başlanan, üzerilerindeki katener sistemiyle elektrik tellerine bağlanan, aynı zamanda dizel motorla da kullanılabilen trambüsler, 80 kilometre hız yapabiliyor. 

Önündeki aracı yaklaşık 1,5 şerit sollayabilme özelliğine sahip ve her biri 270 kişi kapasiteli 10 trambüs, her seferde gidiş dönüş yaklaşık 36 kilometre yol alıyor.