Tüketiciyi Koruma Haftası

Tüketiciyi Koruma Haftası
Tüketiciyi Koruma Haftası
MALATYA (AA) - Malatya Ticaret Müdürü ve İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Ahmet Demirbağ, geçen yıl kentte tüketici hakem heyetlerine yaklaşık 45 bin...

MALATYA (AA) - Malatya Ticaret Müdürü ve İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Ahmet Demirbağ, geçen yıl kentte tüketici hakem heyetlerine yaklaşık 45 bin başvuru yapıldığını belirterek, bunun tüketici bilincinin artmakta olduğunun somut bir göstergesi olduğunu bildirdi.  

Demirbağ, yaptığı yazılı açıklamada, Tüketiciyi Koruma Haftası'nın her yıl 15-21 Mart günleri arasında kutlandığını anımsattı.

İlk olarak 1995 yılında yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun yetersiz kalması nedeniyle 28 Mayıs 2014 tarihinde yeni kanunun yürürlüğe girdiğini belirten Demirbağ, yasa ve yönetmeliklerle, ayıplı mal ve hizmetlerden tüketici kredilerine, mesafeli satış sözleşmeleri, yeri dışında satış sözleşmeleri, abonelik sözleşmeleri, taksitli satış sözleşmeleri, paket tur ve devre tatil sözleşmelerine kadar, tüketicinin taraf olduğu çok sayıda alana ilişkin ayrıntılı düzenlemelerin hayata geçirildiğini ifade etti. 

Demirbağ, kanunun yürürlüğe girmesiyle tüketicilerin daha ileri seviyede haklara sahip olduğunu, tüketicilerin hak arama yollarının daha da kolaylaştığını kaydederek, tüketicilerin, değeri 2 bin 200 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda ilçe kaymakamlıklarında bulunan İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine, değeri 2 bin 200 - 3 bin 300 lira arasındaki uyuşmazlıklarda Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İl Tüketici Hakem Heyetine herhangi bir masraf yapmaksızın başvurularını belgeleriyle yapabileceklerini vurguladı.

Değeri 3 bin 300 lira ve üzerindeki uyuşmazlıkları için doğrudan Tüketici Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk mahkemelerine başvuruda bulunulabileceğini kaydeden Demirbağ, "2014 yılında ilimizde il ve ilçe hakem heyetlerine yaklaşık 45 bin başvuru yapılmış olup, ülkemiz genelinde yapılan başvuru sayısı 5 milyonu geçmiştir. Bu rakamsal veriler tüketici bilincinin artmakta olduğunun somut bir göstergesidir" ifadelerini kullandı.

Yüzde 100 güvenli ürün hedefine ulaşmak için denetimlerin aralıksız sürdüğünü vurgulayan Demirbağ, çalışmalarla farkındalık oluşturarak, tüketicilerin bilinçlenmesi ve haklarını kolayca aramasının hedeflendiğini anlattı.


  ETİKETLER:

  Malatya

  ,

  Tatil

  ,

  Tur

  ,

  Taraf

  ,

  ilçe

  ,

  lira

  ,

  hukuk

  ,

  ,

  hakem

  ,

  Asliye

  ,

  koruma

  ,

  iş yeri