Turizm Haftası

Turizm Haftası
Turizm Haftası
- Kale'de Turizm Haftası açılış töreni düzenlendi

MALATYA (AA) - Malatya'nın Kale ilçesinde Turizm Haftası dolayısıyla açılış töreni düzenlendi.

Malatya Valiliğinin koordinesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İnönü Üniversitesi işbirliğinde Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen törene, Vali Süleyman Kamçı, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hasan Aksoy, İnönü Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Davut Özbağ, bazı ilçe kaymakamları ve protokol üyeleri katıldı.   

Tören öncesi üniversiteye ait Kalegöl Otel'i gezen katılımcılar daha sonra törenin yapılacağı alana geldi. Törenin açılışında konuşan Vali Kamçı,  Türkiye 'nin turizm zenginliği bakımından dünyanın sayılı cazibe merkezleri arasında olduğunu dile getirdi. 

Turizm sektörünün en hızlı gelişen sektörler arasında bulunduğuna dikkati çeken Kamçı, "Turizm, ülke ekonomisine katkı sunmakla birlikte farklı kültürlerin birbirini tanıyıp kaynaşmasının ve evrensel barışın tesis edilmesinin de kestirme yoludur. Çünkü turizm, sadece kıyı şehirlerine ve arkeolojik değeri olan bölgelere mahsus bir seyahat eylemi değildir" diye konuştu. 

Malatya'nın doğa, arkeoloji, sağlık ve inanç potansiyeli yüksek bir il olduğunu vurgulayan Kamçı, "İnanıyorumki ilimiz yeterince tanıtıldığında önemli bir cazibe merkezi olacak ve turizmde hatırı sayılır bir gelir elde edecektir" dedi. 

Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu hakkında katılımcıları bilgilendiren İnönü Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Davut Özbağ da Kalegöl Otel'in, uygulama otel olarak düşünüldüğünü kaydetti. 

Yüksekokulda 202 öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Özbağ, 912 öğrencinin de bugüne kadar okuldan mezun olduğunu belirtti. 

Konuşmaların ardından, İnönü Üniversitesi Güzel sanatlar ve Tasarım Fakültesi Halk Müziği Korusu, konser verdi. Törende ayrıca Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.